{{Blog.cim}}

4. EXPOZÍCIÓSBEÁLLÍTÁSOK...
Mit tehetünk, ha képeink folyamatosan alul vagy felülexponáltak lesznek? Első lépésként figyeljük a keresőnkben, hogy fénymérés utánmit mutat a hisztogramunk. A hisztogramnak mindig középen kell lennie hahelyesen exponált képekre vágyunk, így annak figyelembe vételével a zársebességállító tárcsát tekerjük mindig a szükséges irányba (alulexponál válasszunklassabb, felülexponál gyorsabb zársebességet) míg a hisztogramon közép értéketnem látunk. Remek gyakorlás lehet ebben az esetben még elővenni aszürkeexpozíciós kártyát és annak segítségével begyakorolni az éppen szükségesbeállításokat.
5. HOGYAN HASZNÁLJUNKVAKUT?
Előfordulnak esetek, amikor olyan körülmények közé kerülünk,hogy szükséges a vaku használata. A legtöbb DSLR gépnél akadnak gyáribeállítások a vakunkhoz, amik meg könnyíthetik dolgunkat (pl. normál, vörösszem, hátsó redőny). Vaku használatakor érdemes mindig a legalacsonyabb ISOértékre állítani gépünket, végiggondolni, hogy melyik f értéken szeretnénkfotózni, és ezekhez a beállításokhoz igazítani vakunk erősségét, és azársebességet. Érdemes ezeket a beállításokat is áttanulmányozni gépünkben,illetve ha rendszer vakuról beszélünk annak Slave, TTL, és ETTL módjaitkipróbálgatni, már jóval az éles fotózás előtt.
6. VAN VISSZAÁLLÍTÁSI RUTINUNK?
Amíg nem vagyunk 120%-ban biztosak magunkban, jobb, ha mindennap végén visszaállítjuk, egy alapbeállításra gépünket. Így elkerülhetjük azesetleges hibás expozíciókat, és arra sarkalljuk saját magunkat, hogy mindenhelyzetben alkalmazzunk új beállításokat, amik éppen a legoptimálisabbak azadott helyzetben.
7. KIEGÉSZÍTŐKKELKAPCSOLATOS RUTINOK
Mikor szokta újratölteni akkumulátorait?
Mennyire gyakran?
Van már rutinja egy cseretalp használatához?
Mikor üríti ki memóriakártyáját?
Ezek olyan kiegészítő dolgok a fotózásban, melyekre önmagunkban szinte egyikkezdő fotós sem gondol, így gyakran futnak a következő problémákba, mint azakkumulátor idő előtti lemerülése, betelt memória kártya, otthon felejtettcseretalp, ebből adódóan egy használhatatlan állvány. Ezek a dolgok mindelkerülhetőek, ha rutinszerűen hozzávesszük őket a fényképezés folyamatához.Ebből is jól látszik, hogy a fotózás bizony már otthon elkezdődik, nem csakamikor elértük témánkat. Érdemes ezeket a dolgokat már a fotózás előtti estebekészíteni, majd reggel újra átnézni felszerelésünket. Kezdetben írhatunk egylistát is, amit csak át kell futni.

8. RENDSZEREZÉS
A rendszerezés talán az egyik legfontosabb kulcsszó afotográfiában, hiszen nem filléres hobbiról vagy szakmáról beszélünk ésrengeteg dologra kell figyelni, hogy sikeresek legyünk. Elsősorbanfelszerelésünknek kell biztosítani egy rendezett jól átlátható helyet, aholminden elérhető és nem a lakás 100 pontjáról kell összevadászni a dolgainkat.Ugyanez vonatkozik felszerelésünkre szállítás és használat közben is. Nekísérletezzünk nem a célnak megfelelő hordozó eszközökkel. Manapság már könnyenelérhető és kimondottan széles választék áll rendelkezésünkre fotós és videóstáskákból melyek kialakítása nagyban segíti eszközeink védelmét ésrendszerezését, és sok esetben már kombinálva vannak kifejezetten szabadidőstevékenységekhez szükséges táskákkal is (akadnak több szekcióra osztotttúrázáshoz és fotózáshoz is pakolható táskák, víz és porálló tokok/táskák, hátiés oldaltáskák, övre vagy akár felsőtestre is szerelhető tartók és szíjak), ígybiztosan megtaláljuk a nekünk megfelelőt.
A rendszerezés még egy fontosterülete az elkészült képeink rendezése és tárolása. Tombol a digitális korszak,hatalmas tárhelyek és virtuális tárhelyek állnak rendelkezésünkre képeinkmegőrzésére. Ne sajnáljuk az időt a válogatásra, dátumozásra és akár mappáinkeseménynek megfelelő elnevezésére se, hiszen egy bizonyos mennyiségű kép utángyakorlatilag átláthatatlan őskáosszá válnak majd féltve őrzött képeink mappái.Ajánlott továbbá biztonsági másolatot készíteni képeinkről, és azokat egy olyanhelyen tárolni, ami nincs folyamatos használatban így esetleges áramszünetek,zárlatok, beázások és más meghibásodások esetén sem veszítjük el képeinketvéglegesen.

Hozzászólás írása