{{Blog.cim}}

Ha 1/60-aszársebességnél lassabban szeretnénk képeket készíteni – Ezekben azesetekben erősen ajánlott háromlábú állványt, úgy nevezett tripod-ot, vagylegalább egy egylábú állványt becses nevén monopod-ot használni. Ez biztosítja,hogy a kamera fixen, egy helyben maradjon, miközben zárszerkezetünk nyitva van.Sok kamera és objektív érkezik manapság már beépített stabilizátorral, de ezekaz egyébként végtelenül hasznos kis szerkezetek nem mindig nyújtanak olyanmozdulatlanságot vagy kellő mértékű kompenzációt, mint egy állvány. Nagyonfontos hozzá tenni, hogy a beépített stabilizátorokat mindenképp kapcsoljuk kiállványon való használat közben, mert ha ezt nem tesszük stabilizátorunkmeghibásodhat, és nem fog megfelelően működni sőt, félre is állíthat egyegyébként helyesen exponált képet. Hasznos lehet állvány használata közben akésleltetett zárkioldás, amely funkciót időzítőként is hívunk, amely a legtöbbfényképezőgép vázon 2 illetve 10 másodperces késleltetést jelent, így még haállványon is fotózunk, teljesen elkerülhetjük az emberi mozgás által kiváltottkamera bemozdulásokat.
A zársebesség beállításánakléptékei – ezek a léptékek a legtöbb kamerán duplázódó értékek, mint pl: 1/500,1/250, 1/125, 1/60, 1/30, 1/15, stb. érdemes észben tartani ezt a duplázódást,hiszen a rekeszérték állításnál is nagy szerepe lesz. Egy rekesz (vagyfényérték) állítás egy ilyen duplázódó zársebesség értékkel megegyezőfénymennyiség módosítását jelenti. Egyszerűbben, ha visszaveszünk egy teljesfényértéket, és feljebb veszünk egy zársebesség értéket, ugyanazt a helyesexpozíciót fogjuk eredményként megkapni. Erről lesz még szó részletesebben iskövetkező bejegyzéseinkben.
Amikor a zársebesség megfelelő beállításáról döntünk – Figyelembe kell vennünk, hogy mi magunk milyen fajta mozgást szeretnénk visszalátni az elkészült képen. Ha nem mozgó tárgyról beszélünk, egyértelműen fényt mérünk és beállítjuk az ISO/rekeszérték/zársebesség hármasunkat középértékre és elkészítjük a képet. Azonban ha mozgó témáról szeretnénk képet készíteni, el kell döntenünk, hogy szeretnénk-e „megfagyasztani” a mozgást vagy hagyunk neki egy kisebb fajta elmosódottságot, amivel jól érzékelhető a mozgás a képen. Ha úgy döntöttünk, hogy megfagyasztjuk a témát érdemes mindig gyorsabb zársebességgel fotózni, így a témának nem lesz ideje elmozdulni és elmosódni a képen, ha azt szeretnénk érzékeltetni pl., hogy egy jármű elsuhan az álló személy mellett állítsunk lassabb zársebességet gépünkön, így visszakapjuk azt a bizonyos „suhanó” érzést az elmosódott képen.
A képen megjelenőmozgás nem mindig rossz – Vannak esetek, amikor a mozgás megjelenése igenisjó hatással van a képünkre, pl. ha egy vízesést fotózunk le és azt akarjukmegmutatni mennyire gyorsan zubog a víz lefelé, vagy egy sok emberrel övezettmotoros gyorsaságát szeretnénk bemutatni nyugodtan használjunk lassúzársebességet így a kép visszafogja adni, az aktuális téma mozgásának mértékétaz elmosódott részletek által. Csillagfotózás esetén is egy végtelenzársebesség nagyszerűen vissza tudja adni képeinken a csillagok mozgásánakútját pl. Ilyen speciális esetekben mindig használjunk állványt hiszen kézbenlehetetlen pl. 30 másodpercen át mozdulatlanul tartani a fényképezőgépet, azember lélegzik, ver a szíve stb. és ezek az apró mozgások bizony csúnyabemozdulásokat tudnak eredményezni amik tönkre teszik a hosszú záridős képeket.
Gyújtótávolság észársebesség – Fontos figyelembe venni a zársebesség beállításánál, hogymekkora gyújtótávú lencsét használunk éppen. Hosszú gyújtótávolságú objektívesetén hangsúlyosabb lesz a kéz rázkódása így érdemesebb gyorsabb zársebességethasználni.(kivéve, ha stabilizátorral ellátott gép illetve objektív van akezünkben és nem állványról fotózunk) Az általánosan elfogadott szabály,ilyenkor, hogy a legrövidebb gyújtótávolság értékénél egy kicsit gyorsabbzársebességgel próbáljunk fotózni. Szóval, ha van egy 50 mm-es objektívünk,akkor az 1/60-as zársebesség valószínűleg megfelelő lesz, de ha egy 200 mm-esobjektívről beszélünk, akkor már kelleni fog az 1/250-es zársebesség. Ez aszabály is csak egy általánosságban érvényes szabály, hiszen mint azt máremlítettük a zársebességek kitartása személyenként tehetségtől és testiadottságoktól függően változhat.
Reméljük, hasznosnak találtátok a cikket! Ha esetleg van különleges fotótok a témában, osszátok meg velünk!
Hozzászólás írása