{{Blog.cim}}

share

Az elmúlt években a bokeh nagyon elterjedt technika lett a fotósok körében. Egyesek édesnek, selymesnek vagy szépnek gondolják, míg vannak, akik egyenesen kiválónak és hihetetlennek definiálják az ezzel a technikával készült fotókat. Az biztos, hogy az elmosódott háttérvilágítás érdekesebbé és látványossá teheti a képeket. De mi is pontosan a bokeh?


2.Gondoljuk végig, hogy hol használjuk a technikát

Ezt a technikát nem kizárólag háttérben lehet használni. Sokesetben, ha az előtérben használjuk, rendkívül érdekes hatást érhetünk el vele.A kép készítése előtt képzeljük el mit szeretnénk elérni. Az előtérben lévő bokehjelenlétével álmodozó hatást érhetünk el. Továbbá kitölthetjük vele a kép üresrészeit, vagy az előtérben elhelyezett bokeh lehet akár az üveg tükröződése vagya naplemente sugara is.


3.Válasszunk megfelelő objektívet

Ha rossz objektívet használunk akkor van esély rá, hogycsalódottak leszünk. Fentebb említettük, hogy a lencse rekeszének legalábbf/2.8-nak kell lennie, hogy szép hatást érjünk el vele. Azonban a belépő szintűkamerákhoz készített objektívek rekeszértéke álltalában f/3.5 vagy f/4.5, amimég mindig nem megfelelő arra, hogy elmosódott hatást hozzunk létre.

Egy jó alternatíva, ha egy 50mm-es objektívet használunk. Arekesznyílás mérete elérheti az f/1.8-at vagy az f/1.4 értéket. Amellett, hogymegfizethető, egy könnyen beszerezhető objektív. Egy másik alternatíva lehet ateleobjektív, mivel azzal elmosódott hátterű képeket készíthetünk.


4. Válasszunk pontosan objektívet

Amint azt már említettük a rekesznyílás alakja és mérete befolyásolhatjaa háttérben lévő bokeh mintázatát. Ha élesebb gömböket szeretnénk akkor olyan objektívet válasszunk amelynek körkörösnyílása van, ezzel természetesebb hatást érhetünk el. Ha azt szeretnénk,hogy sokszög formát kapjunk, akkor hatszög alakú nyílással rendelkező objektívet használjunk.

5.Állítsuk A vagy Av módba

Annak érdekében, hogy a fénykép sikerüljön, a kameranyílását elég szélesen kell tartani. Ezért be kell állítani a fényképezőgépetAperture Priority vagy Av módba. Ez a beállítás lehetővé teszi a szükséges rekeszérték,zársebesség és expozíció beállítását. Azonban néhány esetben van amikor a helyszínifények nem megfelelőek. Ebben az esetben az expozíciókompenzációs gombsegítségével állíthatjuk be a fényeket.


6. Állítsuk be a tárgy és a háttér közötti távolságot

Ha a kép tárgya és háttere között elegendő távolság van, alencse szebb bokeh képet eredményezhet. Ez azért van mert minél nagyobb atávolság az objektum és a háttér között, annál jobb lesz a technikávalkészített fotó. A legjobb hatás eléréséhez az alanynak néhány méterre kelllennie a háttértől. Ha túl messze van a háttértől akkor a fénygömbök aprók lesznek.Minél nagyobb gömböket szeretnénk annál közelebb kell a tárgyat és a hátterethozni egymáshoz.


Címkék:
A kért blogbejegyzés nem létezik, vagy időközben törölték.

Események

Események
Nikon Z6 III tesztnap a Tripontban - Perger Viki előadás

Nikon Z6 III tesztnap a Tripontban - Perger Viki előadás

Matyi Tibor 1 hónapja 0 hozzászólás
Események
Fujifilm-nap a Tripontban - Összefoglaló

Fujifilm-nap a Tripontban - Összefoglaló

Sándor Anna 3 hónapja 0 hozzászólás

Magazin

Inspiráció
Mesterségek Memoárja

Mesterségek Memoárja

Tripont 2 hónapja 0 hozzászólás
Inspiráció
Nőnapi kérdezz-felelek fotósokkal – Borzi Vivien

Nőnapi kérdezz-felelek fotósokkal – Borzi Vivien

Tripont 4 hónapja 0 hozzászólás