{{Blog.cim}}

share


Ez a hattyú kb. 5 méterről volt fotózva egy 300mmgyújtótávú objektívvel. E gyújtótáv és távolság kombinációja kb. 5 cm nagyságú élessíkot eredményezett.

Ha csak egy kompaktfényképezőgépem van vagy nem tudom hogyan kell beállítani, akkor mitévőlegyek?

Még egy kompakttal is lehet valamilyen formában szabályoznia mélységélességet. Keress egy emberi fejet, ami a portrékhoz ajánlottbeállítási mód, ennek használata szép elmosást, azaz kicsi mélységélességetfog eredményezni. Ugyanebben a menüben vagy tárcsán fogsz találni egy beállítást, amit egyheggyel jelölnek, ez való a tájképek elkészítéséhez és emiatt a mélységélességitt sokkal nagyobb lesz, mint az előző beállításnál.

Ha kezdő DSLR felhasználó vagy, akkor is vannak viszonylagegyszerű módok arra, hogy manipulálni tudd a mélységélességet. Állítsd át agéped rekeszértékét prioritás módba (Canon: Av, Nikon: A) és így te állítod a rekeszértéket, a gép pedig automatikusan fogja kezelni a záridőt.

Beállíthatom a mélységélességetkülön, minden egyes szituációhoz?

Igen, de ha változtatod a rekeszértéket, akkor az kihat azáridőre és az nem biztos, hogy megfelelő lesz az adott fotó elkészítéséhez. Haa mélységélességet csak a rekeszérték állításával szeretnéd befolyásolni, akkora záridőt is meg kell majd növelni (lassítani), de így elmosódhat a kép. Azonbanha megérted, hogy ez a trió (rekeszérték, tárgytól való távolság és gyújtótáv)hogyan is működik egymással, akkor sokkal inkább bele fogsz tudni nyúlni amélységélesség manipulálásába.

Az éles sík nagysága egyenlően oszlik el fókuszpontom elé ésmögé?

Nem, általában az egyharmada előtt és kétharmada a fókuszpont mögött helyezkedik el, de ahogy növekszik a gyújtótáv, úgy egyre inkább egyenlítődikki ez a különbség.

Hogy válik hasznomra a mélységélességismerete?

A mélységélesség manipulálása az egyik legfontosabb eszköz,amit megtanulhatsz. Ha tudod, hogy mit akarsz élesnek és mit nem, akkor azkellő művészi szabadságot biztosíthat számodra, hogy elkészítsd álmaid fotóját.



Nagyon sok múlhat a mélységélesség megfelelő beállításán.

Mikor használjak kicsimélységélességet?

A kicsi mélységélesség használata elég elterjedt portré fotók esetében, mivel szépen le tudja választani a háttérről a modellt. Ugyanúgy hasznos lehet vadvilág fotózásánál is, sőt itt különösen fontos, mivel ezek a fotók sokszor alacsony fényviszonyoknál készülnek és ezért jó, ha nagyra tudod nyitni a rekeszt, hogy több fény jusson a szenzorhoz. Sportfotózásnál úgyszintén jó döntés, mivel itt is jó haleválasztod a háttéről az atlétát és ráadásul a nagy rekeszérték miatt azáridőt is kellően gyorsra tudod állítani, így be tudod fagyasztani amozdulatot.



Ez a fotó 300mm gyújtótávon készült f/5.6 rekeszértéken, amiegy nagyon keskeny mélységélességet produkált. Ezért is fontos,hogy a fotózott személy vagy állat szemére helyezzük a fókuszpontot. Figyeldmeg, hogy a madár mennyire kipattan a háttérből.

Mikor használjak nagymélységélességet?

Tájképeknél fontos, hogy a legtöbb dolog a képen élesen jelenjen meg. Egy relatív nagylátószögű (alacsony gyújtótávú)objektív társítva nagy rekeszértékkel nagy segítség lehet.



Ez a fotó 50mm gyújtótávon f/16 rekeszértéken készült. Afókuszpont 8 méterre volt, ami 4 métertől a végtelenig mindent fókuszbahelyezett.

Hogy tudom kiszámolni amélységélességet?

Sokféle oldal létezik az interneten, ami ennek kiszámolásáraszolgál. Telefon applikációk is vannak ugyanerre a célra. A legkevésbé használtazonban és talán a legkézenfekvőbb az a mélységélesség előnézet gomb, ami a maifényképezőgépek nagyrészén megtalálható. Ezt a gombot megnyomva sötétebbnektűnhet a kép, mint amilyen valójában lesz.

Be lehet állítani a mélységélességetúgy, hogy minden éles legyen?

Igen, hiperfokális távolságnak hívják. Amikor a hiperfokálistávolságra fókuszálsz, akkor a mélységélességed a te és a fókuszpontodtávolsága felétől egészen a végtelenig tart. Használj egy erre a célra szolgálókalkulátort (táblát) vagy ha az nincsen, akkor fókuszálj körülbelül a tér egyharmadára. Ahhoz, hogy a legtöbb dolog éles legyen a fotón, ahhoz használj például egy nagylátószögű objektívet és f/11 rekeszértéket.

Mi változik a macro fotók esetében?

Mivel a legtöbb macro fotó alacsony fényviszonyokban készülnagy gyújtótávoknál, ezért az éles sík kimondottan sekély szokott lenni. Állítsdbe az objektíved a legkisebb rekeszre, ami az adott fényviszonyokbanlehetséges, azonban lehet, hogy az érzékenységet (ISOt) is növelned kell majd, hogyhelyesen exponált fotót kapjál. Ennek ellenére a legtöbb macro fotónál nagyonkicsi lesz a mélységélesség. Pontosan emiatt sok esetben szükség lesz állványhasználatára, mert a legkisebb mozgás is elmozdíthatja a fókuszból a fotóznikívánt tárgyat.



120mm gyújtótávon és f/8 rekeszen még mindig nagyon kicsi amélységélesség.

Mi az a bokeh?

A bokeh (ejtsd: boh-ke) szó japán eredetű, jelentése homály.Ez az effekt a fókuszban lévő területen kívül eső részeken jelentkezik. A bokeháltalában a körkörös formákról szól, amik a háttérben jelennek meg és arekesznyílással köthető össze jelenlétük. Ez a hatás legtöbbször úgy érhető el,ha az objektív rekeszét teljesen kinyitjuk, azaz átállítjuk pl. f/2.8-asértékre. Azonban, ha a háttér kellően messze van, akkor alacsony rekeszértékmellett is reprodukálható az effekt.



Ezen a képen a háttér nagyon messze volt a fókuszban lévőnövénytől, ezért könnyű volt a bokeh effektet reprodukálni.

Röviden, összefoglalva:

Ahhoz, hogy a mélyebbélességet kapjál

·        Használj szűk rekeszt (magas rekeszérték, f szám,mint pl. f/8)

·        Állj távolabb a fotózott tárgytól, személytől, állattól

·        Csökkentsd a gyújtótávot

Ahhoz, hogy a sekélyebbélességet kapjál

·        Használj nagy rekeszértéket (alacsony f szám,mint pl. f/2.8)

·        Fotózd közelebbről a személyt, tárgyat vagyállatot

·        Növeld a gyújtótávot


A szerzőről

Bruce Wunderlich 1970-ben, tinédzser korában kezdett elérdeklődni a fotózás iránt. 2014-ben megnyerte a Photographer’s Choice díjat,amit a Shoot the Hills fotográfiai versenyen osztanak ki Logan-ben az Ohioállamban. Tekints meg Bruce fotóit a Flickr oldalán.


[digital-photography-school.com]

Címkék:
A kért blogbejegyzés nem létezik, vagy időközben törölték.

Események

Események
Nikon Z6 III tesztnap a Tripontban - Perger Viki előadás

Nikon Z6 III tesztnap a Tripontban - Perger Viki előadás

Matyi Tibor 1 hónapja 0 hozzászólás
Események
Fujifilm-nap a Tripontban - Összefoglaló

Fujifilm-nap a Tripontban - Összefoglaló

Sándor Anna 3 hónapja 0 hozzászólás

Magazin

Inspiráció
Mesterségek Memoárja

Mesterségek Memoárja

Tripont 2 hónapja 0 hozzászólás
Inspiráció
Nőnapi kérdezz-felelek fotósokkal – Borzi Vivien

Nőnapi kérdezz-felelek fotósokkal – Borzi Vivien

Tripont 4 hónapja 0 hozzászólás