{{Blog.cim}}

share

Hogyan könnyíti meg a fénymérő a fotósok mindennapi életét? Spencer Lookabaugh saját tapasztalatairól ír a TEDx portré fotósorozata kapcsán.



A TEDx-nektetszett a végeredmény, és rábólintottak a fotósorozat elkészítésére. Mintahogyan a tavalyi közös munkánk során, most is azt terveztem, hogy akonferencián is ki fogom rakni a képekből készült printeket. A TEDx hozzájárult,hogy egy másik beállítást is összerakjak a fotózás alatt, amivel megismétlemmajd a képsorozatot. Ez természetesen azt jelentette, hogy több időt kellettszánnom az előadókra és az előkészületekre is. Amikor ezt az időt szerettemvolna minimálisra csökkenteni, az előkészítésen és a mérésen tudtam egy kisidőt nyerni. Tudtam, hogy egyszerű fehér hátteret szeretnék a képekhez ésegyetlen fényforrást, amely az előadóra irányul. Ezért a fotózásra magammalvittem egy hátteret, egy egészen halvány bézs színűt, mivel nem volt kéznélhófehér hátterem. Miután felállítottam, elhelyeztem egy Profoto Pro-8agenerátort mindkét oldalon egy-egy fejjel. A háttérnél a fénymérővel f/8-ramértem. Amint egységesen f/8-at mértem a háttér azon részén, amely a képenlátszani fog, mindkét Prophoto fej elé fekete szivacsdarabot helyeztem, hogymegakadályozzam a fény kiszűrődését, mivel nem szerettem volna semmilyenélfényt. A főfényhez Profoto B1 vakut használtam egy nagy octabox-szal. Eztkörülbelül 180 cm-re állítottam a háttértől, abban a tudatban, hogy a modellkörülbelül 120 cm távolságban lesz a háttérhez viszonyítva. f/5.6-ra mértemfényt, azt a szabályt követve, hogy ha hófehér hátteret használnék, éppen egyértékkel a fotózásnál használt rekeszérték fölöttit kellene használnom. Haennél alacsonyabb, a háttér szürke lesz, ha magasabb, a beégés következtébencsökken a kontraszt mennyisége. Az asszisztens fehér reflektort használt afényképezőgép bal oldalán és körülbelül f/2.8-3.5-ös értéket mért ki, hogy afejnek azon az oldalán se vesszenek el a részletek. Az egész beállításlényegesen kevesebb időt igényelt, amikor fénymérőt használtam, mert nem voltszükség rá, hogy minden egyes kattintás után minden beállítást át kelljenállítanom. Ha megfelelően használod, a fénymérő nem hazudik. A háttérfény és afőfény beállítása kevesebb, mint egy percet vett igénybe.




Miután ezzelelkészültem, felállítottam a fekete hátteret a marketing célú képekhez és afénymérést követően csupán pár perc alatt elvégeztem a beállításokat. Csak annyitkellett tennem, hogy a rekeszt átállítottam f/5.6-ról f/4-re, amikor a fehérhátteret feketére cseréltem. Mivel fénymérést alkalmaztam, nem csakhihetetlenül gyorssá vált a beállítás, de maga a fotózás is gyorsabb ésgördülékenyebb lett. Ezek az emberek nem voltak hozzászokva ahhoz, hogyfotózzák őket, ezért páran egyáltalán nem élvezték ezt. De annak köszönhetően,hogy nem kellett folyton a beállításokkal babrálnom, csak a fókusz élességétellenőriztem néha, könnyebben tudtam velük kapcsolatot kialakítani,beszélgetni, és mindkét beállításnál kevesebb, mint öt perc alatt elkészítettema képeket az egyes előadókról.




A történettanulsága az, hogy használjunk fénymérőt. Két különböző beállítást kialakítanistresszes és ijesztő lehet egy kezdő fotós számára. Képes voltam magabiztosanmegjelenni és kivitelezni a fotózást, mert pontosan tudtam, hogy hogyan mérjemki és rendezzem át a beállításokat. Az utómunkálatok is könnyebbé válnak, mivelnem kell minden egyes képhez egyesével megkeresnem az expozíciós értéket. Mivelegy sorozatként lesznek majd kiállítva, az egységesség kulcsfontosságú.

Végül még kétdolgot kell megemlítenem. Először is, olvasd el korábbi írásomat a 2016-os TEDxelőadókról készült sorozatról. Az egyik dolog, amit érdemes megfigyelni, hogy astílus nem egységes, a megvilágítás lényegesen eltér az egyes képeknél.Egyértelműen látszik, hogy sokat fejlődtem ez alatt az egy év alatt fotósként,de az is, hogy mennyit számít a fénymérés az egységes megvilágításkialakításánál. A korábbi fotók egyikénél sem használtam fénymérőt, ehelyettkattintás után egyből a kijelzőt néztem. Másodszor, a fénymérő nem drágafelszerelés. Ruházz be egyre, és takaríts meg időt a beállításoknál, éshamarosan tanúja leszel a látványos fejlődésnek.


Cikk írója és a képek tulajdonosa: Spencer Lookabaugh

Forrás: fstoppers.com/bts/why-every-photographer-should-own-light-meter-164934

Címkék:
A kért blogbejegyzés nem létezik, vagy időközben törölték.

Események

Események
Nikon Z6 III tesztnap a Tripontban - Perger Viki előadás

Nikon Z6 III tesztnap a Tripontban - Perger Viki előadás

xMatyi Tibor 10 hónapja 0 hozzászólás
Események
Fujifilm-nap a Tripontban - Összefoglaló

Fujifilm-nap a Tripontban - Összefoglaló

xSándor Anna több mint 1 éve 0 hozzászólás

Magazin

Inspiráció
Mesterségek Memoárja

Mesterségek Memoárja

Tripont 11 hónapja 1 hozzászólás
Inspiráció
Nőnapi kérdezz-felelek fotósokkal – Borzi Vivien

Nőnapi kérdezz-felelek fotósokkal – Borzi Vivien

Tripont több mint 1 éve 0 hozzászólás