{{Blog.cim}}
Röviden a Nikon Z 35mm f/1.2 S-ről
A Nikon Z 35mm f/1.2 S megragadott. Az 1.2-es rekesz valódi kreatív szabadságot biztosít, a gyújtótávolság számos helyzetben történő használatot tesz lehetővé, a képminőség szinte hibátlan, az időjárásálló konstrukció pedig teljesen profi minőségű.
A Nikon 35mm f/1.2 S más kategóriába tartozik, mint a Nikon Z 35mm f/1.8 S és a Nikon Z 35mm f/1.4. Az 1.2-es rekeszérték azonnali előnyt biztosít a használható zársebesség tekintetében, és remek háttérelmosás mellett is tiszta és éles képet ad.. A képminőség és az összteljesítmény minden tekintetben szinte hihetetlen – természetesen ennek megvan az „ára”, hiszen szükségszerűen nagy és nehéz ez az objektív a másik két Z 35 mm-es testvéréhez képest.
A Nikon Z 35mm f/1.2 S pozitívumai | A Nikon Z 35mm f/1.2 S negatívumai |
---|---|
Meggyőző képminőség f/1.2 rekesznyílás Minőségi anyagok és kidolgozás Időjárásálló felépítés Testreszabható Fn gombok és gyűrű |
Meglehetősen nagy és nehéz |
Nem is olyan régen, amikor a Z rendszer még gyerekcipőben járt eléggé meglepett, hogy a felső kategóriás S-vonal első fix objektívjei (Nevezetesen a Nikon Z 35mm f/1.8 S, a Nikon Z 50mm f/1.8 S és a Nikon Z 85mm f/1.8 S) nem f/1.4-es rekeszértékkel rendelkeztek. Ám a képminőség és az általános teljesítmény hamar meggyőzött, valamint - összhangban a karcsú tükör nélküli fényképezőgépekkel - viszonylag kompaktak és könnyűek voltak. Ugyanakkor azért érezhetően lemaradtak a profi fotósok által kedvelt f/1.4-es objektívektől. Talán még meglepőbb, hogy a Nikon nemrég piacra dobta a Nikon Z 35mm f/1.4-es és Nikon Z 50mm f/1.4-es objektíveket, amelyek nem rendelkeznek S-line minősítéssel. Ha pedig egy kevésbé „klasszikus” gyújtótávolságú objektívre vágysz, akkor ott van a Nikon Z 28mm f/2.8 és a Nikon Z 40mm f/2, amelyek a Nikon Z f és Nikon Z fc modellekhez illeszkedő, retro stílusú „SE” változatban is elérhetők.
Hol helyezkedik el tehát az új Z 35mm f/1.2 S objektív? Nos, szó szerint háttérbe szorítja a többi 28 mm-es, 35 mm-es és 40 mm-es objektíveket. A Nikon Z 50mm f/1.2 S és a Nikon Z 85mm f/1.2 S objektíveket követi, és ezzel teljessé teszi a szupergyors f/1.2-es objektívek szentháromságát, amelyeket arra terveztek, hogy a Nikon legjobb Z rendszerű fényképezőgépeiből a maximális teljesítményt hozzák ki. Véleményem szerint a maga nemében a Z 35mm f/1.2 S az egyik legjobb Nikon Z objektív.
A Nikon Z 35mm f/1.2 S dizájnja és felépítése
A nagy fényerejű objektíveknek nagy átmérőjű frontlencsére van szükségük. Ez tükröződik is a Nikon Z 35mm f/1.2 S 90x150mm méretében és 1060g súlyában. Mondhatnám úgy is, hogy ezt az objektívet nem lehet félvállról venni. Pozitívuma, hogy a méretei és a súlya nagyon hasonlóak a Nikon Z 50mm f/1.2 S és a Nikon Z 85mm f/1.2 S objektívekéhez. Mindhárom objektívnek 82 mm-es szűrőmérete van.
Kezelésük is nagyon hasonló, bár az 50mm f/1.2 az egyetlen, amely OLED információs képernyővel rendelkezik – bár fontos kiemelnem, hogy számomra egyáltalán nem jelentett gondot a kijelző hiánya a 35mm-es és a 85mm-es objektíveknél. Nagyon tetszik, hogy a 35 mm-es objektívnek két testre szabható funkciógombja is van. A második az objektív tubusának tetején helyezkedik el, így az Fn gombok a hüvelykujj alá esnek mind a portré, mind a tájképi tájolású felvételeknél.
Egy másik szuper extra a kezelés szempontjából, hogy a bajonetthez közel - a nagy, testre szabható vezérlőgyűrű mellett, amely a kézi fókuszálásra szolgál - egy másik testre szabható vezérlőgyűrű található,. Én a kiegészítő gyűrűt általában a rekesz szabályozására használom, bár más funkciókhoz - például az ISO-értékhez és az expozíció-kompenzációhoz - is hozzárendelhető. A rekesz szabályozása fokozatmentesen is állítható, mely különösen hasznos videók készítésénél. Azt is jónak tartom, hogy mindhárom objektív (a 35, az 50 és a 85 mm-es) ennyire hasonló a kezelés szempontjából.
Az automatikus fókuszálásról kettős lineáris léptetőmotorok gondoskodnak. Emellett örülök, hogy van egy fizikai A/M (autofókusz/manuális fókusz) kapcsoló a tubuson, mert így nem kell a menüben lépkedni, hanem egy mozdulattal válthatunk a fókuszálási módok között. Az elektronikusan kapcsolt fókuszgyűrű kimagasló pontossággal és jó visszajelzéssel működik.
Ami az optikai felépítést illeti, 11 lekerekített rekeszlamellát és 17 lencsét tartalmaz, utóbbit 15 csoportba rendezve, három ED (extra alacsony szórású), egy aszférikus ED és három további aszférikus lencsetaggal. Ezen kialakítás eredménye az optimális élesség, színvisszaadás és tisztaság, minimális aberrációval. High-tech bevonatokból sincs hiány, mint például a Nano Crystal Coat, az ARNEO és a mezoamorf bevonatok, melyek a szellemképek és a tükröződések minimalizálásában nyújtanak hatékony segítséget.
A Nikon Z 35mm f/1.2 S képminősége
A fényerős objektívekre jellemző, hogy a velük készült képek szélei (és sarkai) nem elég élesek, különösen a legnagyobb elérhető rekesz használatakor. Hogy ez mennyire számít a képi megjelenítés szempontjából, az vitatható kérdés, de mindig úgy gondolom jó, ha a saroktól a sarokig tartó élesség rendelkezésre áll. A Nikon Z 35mm f/1.2 S nagyon jól teljesít ebben a tekintetben! Az élesség szinte a teljes képkockán kiváló, még f/1.2-nél is.
A Z 35mm f/1.4-hez és f/1.8-hoz képest ennek az 1.2-es objektívnek a legnagyobb hozadéka, hogy gyenge fényviszonyok mellett is rövidebb záridővel tudsz fotózni, így az ISO érzékenység nagyobb mértékű megemelése nélkül lehetőséged van nem bemozdult fotókat készíteni. Ami talán még fontosabb, az a kis mélységélesség, azaz a nagy háttérelmosás lehetősége, mely ideális a fő témának a háttérről vagy az előtérről való leválasztásához . Az objektív nagyon jól teljesít a bokeh tekintetében is: a fókuszálatlan területek csodálatosan lágynak és álomszerűnek tűnnek, a fókuszált és fókuszálatlan elemek közötti igazán természetes átmenettel. Kiemelném továbbá, hogy gyakorlatilag nincs axiális kromatikus aberráció (amit gyakran „bokeh-rojtosodásnak” neveznek).
A közeli felvételekhez kínált igazán szűk mélységélesség esetében lenyűgözött, hogy az autofókusz rendszer rendkívül pontos és megbízható. Ahogy azt a Nikon Z-rendszerű objektíveknél már megszokhattam, az autofókusz-átmenetek gyorsak az állóképeknél, valamint simák és gyakorlatilag csendesek a videofelvételeknél. Ez utóbbinál további bónuszt jelent, hogy átfókuszáláskor nincs fókuszlégzés, azaz nem változik a kép látószöge. Mindent egybevetve, a képminőség és az általános teljesítmény abszolút csillagos ötös.









A Nikon Z 35mm f/1.2 S alternatívái
A Nikon Z 35mm f/1.8 S volt az első 35 mm-es objektív, amelyet Z-rendszerű fényképezőgépekhez terveztek. Anno hatalmas benyomást tett rám, és jelenleg is kiváló választás. A Nikon Z 35mm f/1.4 üdítően kompakt és könnyű egy f/1.4-es prímobjektívhez képest. Hiányzik belőle az S-line felsőkategóriás minősítés, de okos választás utcai fotózáshoz és videózáshoz.
A Nikon Z 35mm f/1.2 S tökéletes választás, ha...
- Fényerős fix objektívre van szükséged
- Az Z 35mm f/1.8-as objektívről szeretnél feljebb lépni
- A munkához professzionális képminőségre, gyors és pontos AF-re van szükséged
- Sokoldalú objektívet keresel
- Tájképeket, esküvőt, fashiont, street-et fotózol
A terméket a Nikon Magyarország biztosította.
Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt
Hozzászólás írása