{{Blog.cim}}





Fox Péter
„Sorozatomban az űrkutatással kapcsolatos (ál)hírekhez készítettem képeket, melyek egy-egy képaláírással – de akár önmagukban is – hihetőek lehetnek laikusok számára.
A NASA-t már többször is támadták azzal, hogy a képeik egy része hamisítvány, műtermekben készültek. Talán a legnagyobb képmanipulációs vihart a Holdra szállás képei okozták. Inspirációt az Interstellar (Csillagok között) című filmből, és a hozzátartozó „hogyan készült” videókból merítettem.
A felsorolt tények tudatában döntöttem úgy hogy a diplomamunkám témáját erre alapozom.
A felsorolt tények tudatában döntöttem úgy hogy a diplomamunkám témáját erre alapozom.
Sorozatom készítése során minden kép előre megtervezett volt, sok előkészülettel és eszközzel. Technikai eszközök segítettek abban, hogy a valóság illúzióját létre hozhassam, de a kellő hitelesség érdekében, szükségem volt olyan dolgokra is, melyek teljesen mindennapiak, és nem annyira földtől elrugaszkodóak, hogy a néző már ne higgyen a szemének.
Az ilyen képek készítésénél az emberek hiszékenysége miatt, alapvető követelmény a pontosság. Ezen fotók elkészítése nagyon vicces és szórakoztató feladat is lehet, ami miatt könnyen elfeledkezhetünk a feladat komolyságáról, hiszen minden apró részletre figyelni kell, hogy hiteles legyen az összhatás.”
Az ilyen képek készítésénél az emberek hiszékenysége miatt, alapvető követelmény a pontosság. Ezen fotók elkészítése nagyon vicces és szórakoztató feladat is lehet, ami miatt könnyen elfeledkezhetünk a feladat komolyságáról, hiszen minden apró részletre figyelni kell, hogy hiteles legyen az összhatás.”


"A zéró gravitációs környezet egyik kihívása a táplálkozás. Amellett, hogy a világűrben friss zöldség híján egyelőre mesterségesen kell pótolni a vitaminokat, a táplálék összeállítása során az emberi szervezet igényeinek teljes mértékben megfelelő összetételű élelmiszert csomagolnak a Nemzetközi Űrállomáson hosszú hónapokig szolgáló űrhajósoknak. Mivel a Föld nehézkedési ereje nem hat a tárgyakra, így újszerű megoldásokkal kell előállni, ha nem akarjuk, hogy űrhajósaink éhen- és szomjan vesszenek. Tányér és pohár helyett speciális kapszulákból, tubusokból fogyasztják el az ebédet, persze arra is ügyelni kell, hogy az étel állaga is megfeleljen a kívánalmaknak – egy morzsálódó pirítós komoly gondot okozna a zárt légterű űrállomáson."

"Hogyan tudhatjuk meg, hogy egy idegen bolygó vagy hold milyen élőlényeknek adhat otthont? A tudományos-fantasztikus irodalom számos vad ötlettel állt már elő, azonban itt a Földön is találhatunk kiindulási alapot más égitestek biológiájához. Az extrém körülményekhez alkalmazkodott élőlények, leginkább baktériumok és algák, gyakorlati példával szolgálhatnak arra, hogy milyen lehet az élet például a Jupiter Galilei által felfedezett négy nagy holdja közt a legkisebb, az Európa fagyos felszínű óceánjában. Az extrém hideget jól tűrő élőlényeket az antarktiszi Vosztok-tó mélyéből ismerhetjük, s őket laboratóriumi körülmények közt még extrémebb helyzetekben is vizsgálhatjuk, s génmódosítással alkalmassá tehetjük az Európa jege alatti életkörülmények elviselésére is."

"Unatkozik, rosszalkodik a gyereke az iskolában? Lehet, hogy csak a szintjének megfelelő oktatásra van szüksége! A NASA, a Jet Propulson Laboratory és az MIT (Massachusetts Institute of Technology) közösen keresi a jövő nemzedék tehetséges mérnökeit, akik majd az emberes Mars-utazások során használandó tárgyak tervezésén dolgoznak. Ezek a gyerekek egy digitális technológián felnövekvő generáció jeles képviselői, akik már ifjú koruktól fogva érdeklődnek az űrtechnológia és az összetett mérnöki megoldások iránt. A fiatalokat a JPL laboratóriumaiban képzik tovább, lehetőséget biztosítva számukra az ötleteik megvalósításához. Ami ma még csak a videójátékokban létezik, az holnap a mindennapos élet része lesz, így a fiatalok fantáziája, tettvágya és kiemelkedő intelligenciája együttesen hozhat új megoldásokat a majdani marsi élettér megteremtéséhez."
"Szupernóva-maradványokat szerte a galaxisunkban találhatunk, de nem ritka, hogy más tejútrendszerekben is fel-felvillannak az univerzum távoli lámpásai. A szupernehéz csillagok gyorsan élik le életüket, s amikor elfogyott a fűtőanyag, a csillag igen rövid idő alatt összeroskad. Ekkor anyagának jelentős része ledobódik, köztük a magfúzió során létrejött nehéz elemek is – ezen anyagok alkotják egy majdan létrejövő csillag körüli bolygórendszereket. A ledobott plazma hosszú ideig világító, s egyre táguló ködként látszik az égbolton.
Gyakorlatilag, mint minden földi élőlény, mi emberek is mindannyian a szupernehéz csillagok halálából születhettünk meg. Azonban ha a Földhöz közel, 50 fényévnél közelebb történne ilyen csillaghalál, annak mi földlakók is meginnánk a levét. A földtörténet során számos ilyen robbanás hagyott nyomot a földtani rétegsorokban. Mikor lesz a következő?"
Bármilyen kérdés vagy időpont egyeztetés esetén szívesen állunk rendelkezésre.
telefon: 06-1-8089888
e-mail: info@tripont.hu
e-mail: info@tripont.hu
Kapcsolódó termékek
Mások hozzászólásai
Még nincs egy hozzászólás sem.
A kért blogbejegyzés nem létezik, vagy időközben törölték.
Hozzászólás írása