{{Blog.cim}}

Egy ravatalozó nagyméretű logója díszíti a bejárat tetejét. A folyosón mindössze egy tábla jelzi, hogy a világ vezető vakugyártó cégének főhadiszállása a Sundbyberg-ben található Landsvägen 57 címen helyezkedik el.
A svéd Profoto világhírű a masszív és megbízható vakuiról és fényformáló eszközeiről. Technológiai hiányban nem szenvednek a termékeik, viszont annyira egyszerű őket használni, hogy nincs szükség leírás használatára.
Jó pár évig a cég elsősorban a stúdió fotósokat tartotta szem előtt, azok közül is a divatiparban dolgozókat. 40 éve gyárt termékeket a divatfotósok számára, amivel lehetőségük adódik a kreativitásukat új szintekre emelni. A bérelhető stúdióknak több, mint a fele Profoto vakukat és fényformáló eszközöket használ. New York-ban és Párizsban pedig 80 százaléknál is magasabb ez a szám. Történt valami, ami gyökereiben megváltoztatta a céget.

Termékmenedzser Anna Ribert és fotográfus Gert Jansson képeket készítenek egy leíráshoz.

Tervező csapat egy ún. pulzus megbeszélésen.
FŐ SZEMPONT A DESIGN
1968, a cég megalakulása óta hű az alapítók elveihez, ahhoz hogy csak olyan terméket fejlesszenek, ami igazi értéket képezhet egy fotós számára. Ez többek között azt jelenti, hogy nem a Profoto gyártja a saját termékeit. „Nem vagyunk elég sokan ahhoz, hogy vezetőkké váljunk gyártásban. Ebből adódóan mindig is szakértőkkel dolgoztunk együtt, hogy a legjobb minőséget tudjuk az asztalra rakni,” nyilatkozta a cég vezérigazgatója, Anders Hedebark.

Anders Hedebark, a Profoto vezérigazgatója.
AZ EGYSZERŰ MEGOLDÁS JÓ MEGOLDÁS
A Profoto-nak számos különböző gyártója van és ezek közül jó néhány eléggé specializált, akik csak vakurendszereken és orvos-iparban tevékenykednek. Nincsen ugyan saját gyártási folyamatuk, viszont átkaroló minőség ellenőrzési folyamattal rendelkeznek a cégen belül s kívül.

A termék tervezési folyamata nagyrésze ellenőrzésen alapul. Minden tervezőmérnök asztalán megtalálható egy számítógép és egy hardver ellnőrzésére szolgáló munkapad.
Több, mint 40 évig a Profoto kihangsúlyozta, hogy az ő termékeik a fő választás a stúdió fotósok körében, de ezt meg akarják változtatni. Az új stratégia része az volt, hogy tervezzenek egy egész termékkategóriát az esküvő és portréfotósok számára. „Számunkra mindig a bérelhető stúdiók és divatfotósok voltak az elsődleges célcsoport. Most, hogy megalkottuk a Off Camera Flash (OCF) rendszert, ennek köszönhetően jelentős növekedésnek indultunk. Azoknak fejlesztjük e termékeinket, akik használtak már valamilyen rendszervakut, de egy biztosabb, megbízhatóbb és tervezhetőbb eszközt szeretnének, ha fényről van szó,” mondja Hedebark.
AZ OCF RENDSZER ÁLTAL BETÖLTÖTT RÉS
Az első termék a rendszerben a Profoto B1, ami egy akkumulátor és egy vakufej kombinációja 2013 tavaszán jelent meg. Az első olyan vaku volt, ami professzionális teljesítményt ötvözött lencsén keresztüli fényméréssel (TTL). 2015 márciusban a Profoto B2 köszöntött minket, ahol az akkumulátor ismét különálló a vakufejtől sokoldalúság céljából.
Elég hamar egyértelművé vált, hogy az OCF renszer egy fontos rést töltött be a piacon. A kiadása óta a Profoto megduplázta bevételét.

Mechanikai tervezőmérnök Johan Ansén és elektronikai tervezőmérnök Ulf Carlsson.

A fény labor a Profoto fejlesztési osztály szíve. Elektronikai tervezőmérnök Michael Sundkvist egy fénymérőt és egy színelemzőt használ, hogy meggyőződjön arról, hogy a fény a megfelelő spektrummal és energiával rendelkezik.

Fotókat készítenek egy leíráshoz.
ÚJ TEHETSÉGEK FELKUTATÁSA
A Profoto célja, hogy minden szegmensben új termékeket adjon ki. Mivel a bevétel rohamosan növekszik, ezért a cég folyamatosan keresi a megfelelő képesítésű mérnököket és termékfejlesztőket. „Jelenlegi kihívásunk, hogy a felvételi folyamat hatékonyságát növeljük és ennek eredményeképp gyorsabban tudjunk újabb és újabb termékeket a piacra engedni.” mondja Hedebark.

A tervezési folyamat nagyrésze CAD rendszerben történik. Mechnikai tervezőmérnök Emil Stenbacka azt ellenőrzi, hogy a műanyag alkotóelemei a Profoto B2 vaku fejének következetesek annak felépítésével.
„A kábelrögzítők, amihez a generátorból kijövő kábel van rögzítve, úgy vannak méretezve, hogy a kábelt megragadva fel lehessen emelni a generátort. Emellett, az összes generátorra mechanikus gombokat és tárcsákat szereltünk. Még a 70-es és 80-as években, amikor azok a legelterjedtebbek voltak, sem használtunk érintő gombokat. Mindig is mechanikus gombokat és tárcsákat használtunk, mert hisszük, hogy a fotósnak látnia és éreznie kell, hogy mit állít be az eszközön. Természetesen a váz alatt egy számítógép végzi el a generátor irányítását, de neked érezni kell, hogy mit kapcsolsz ide-oda és nem kattintgatod menükben, hogy megváltoztass valamilyen beállítást,” mondja Hedebark.
A JÓL FELSZERELT FOTÓSTUDIÓ
Az üvegfal, ami elválasztja a nyílt irodát a fejlesztési részlegtől, egy kódzáras üvegajtóval van ellátva. Jobbra a sarokban hátul a projektvezetők tartózkodnak. Balra a szoftverfejlesztőket találjuk az óriási, kóddal megtelített képernyőikkel együtt. Minden egyes munkaállomáson található egy számítógép és egy munkapad, amivel a különböző féle hardvertesztek hajthatók végre. Itt dolgozik Peter Lönnebring, a szoftverfejlesztő csapat vezetője. Mesterfokú diplomáját a Stockholmban lévő „Royal Institute of Technology” egyetemen szerezte, illetve korábban az egyik legnagyobb szoftver cégnél dolgozott, az Oracle-nél, mielőtt a Profoto-nál kötött volna ki 5 évvel ezelőtt.

Szoftverfejlesztő Peter Lönnebring kódot ír a vaku generátorának szoftveréhez.
„Szoftverfejlesztőként soha nem láthatod a terméket, amin dolgoztál. Ez a Profoto-nál másképp van, ugyanis itt még használhatom is az adott terméket. Egy olyan szoftverfejlesztőnek mint én, ez az álom munkahely, mivel az egyik hobbim a fotográfia. A tudásom segítségével eszközöket fejlesztek ki fotósok számára. Természetesen az sem maradhat említés nélkül, hogy egy elég jól felszerelt stúdió áll rendelkezésemre, ha szükségem van rá,” mondja Lönnebring. Csapatával a vakukban lévő generátorok és távirányítók szoftverét fejleszti, amit átfogó nevén beépített szoftvernek nevezünk. „Sokkal több szoftver van jelen egy vakurendszerben, mint amennyit hiszünk, különösen a B1 és B2 rendszerben, ahol minden vaku a szoftver által vezérelt.”
ÚJ FEJLESZTÉSEK NYOMONKÖVETÉSE
A szoftverfejlesztők mellett a tervező csapatnak is külön részlege van. Jelenleg egy közelgő terméknek a véglegesítése folyik.

Mechanikai tervezőmérnök Philip Fahlborg a prototípusok részleteit ellenőrzi miközben Bo Dalenius előkészíti a teszteléshez használt eszközöket.
Igaz, hogy a LED lámpák megváltoztatják, hogy hogyan használjuk a fényeket a különböző foglalkozási területeken, de a nap fényerejével még mindig csak a villanócsövek tudják felvenni a versenyt, ha rövid expozíciós időről van szó. „Nem számít, hogy a LED mennyire jól működik, mivel nem bírja a magas hőmérsékletet. Ezzel szemben a villanócső akár 6000 Celsius fokot is kibír anélkül, hogy elváltozna a színe vagy csökkenne a megbízhatósága. Egy nagyon jól kihasználható technológiáról beszélünk, ami megállja a helyét a LED fényekkel szemben.” Ahhoz, hogy napfényben tudjunk képeket készíteni alacsony rekeszérték mellett, úgy hogy ne jusson el túl sok napfény a szenzorig, ahhoz nagyon gyors záridőre van szükség. Ilyen gyors záridőnél az első és a második redőny, annyira szinkronban mozog, hogy csak egy nagyon kicsi résen tud a fény bejutni a szenzorhoz. Vakuval korábban lehetetlen volt fotózni ilyen körülmények közt.
A kulisszák mögött, a Profoto mérnökei kifejlesztettek egy teljesen új módszert a vaku működtetésére. Dalenius elmondja nekünk hogyan működik a HSS vaku. „Az általános kondenzátoros vakuk egy magas kezdeti csúccsal rendelkeznek az energia leadási görbéjüket tekintve. A HSS segítségével a vaku akár 25,000 apró villanást ad le másodpercenként, folytonos fényt produkálva. Ez segít az egyenletes kép elkészítésében, ahogy a mozgó redőnyön lévő keskeny résen keresztül a fény eljut a szenzorhoz.”
A HSS a vakuval vezeték nélküli módon kommunikál a Profoto AirTTL segítségével. A rendszer egyelőre Canon és Nikon kamerákkal működik.

Áramkör ellenőrzése.
EGYEDI RÁDIÓ-RENDSZER FEJLESZTÉSE
A Profoto nem akar beszámolni arról, hogy mely rendszerekkel lesz még kompatibilis a vakurendszerük. Egyelőre keményen dolgoznak azon, hogy jobban összehangolják a Canon és Nikon fényképezőgépekkel.
Az új vezeték nélküli, akkumulátoron működő vakurendszer alapjai már a 2000. év elején le lettek fektetve, amikor a Profoto úgy döntött, hogy kifejleszti saját rádió-rendszerét. „A már meglévő termékek, mint a WiFi vagy a Bluetooth nem ütötték meg azt a mércét amire nekünk szükségünk volt, ahogyan azok sem amiket láttunk, hogy készülnek. Ezek felhasználása helyett elkészítettük a saját rádió-rendszerünk, a Profoto Air-t, ami tulajdonképpen ugyanazt a teljesítményt és megbízhatóságot nyújtja, mintha kábellel dolgoznánk,” mondja Dalenius.
MELEG FÉNY – A SIKER FELÉ VEZETŐ ÚT
Conny Dufgran, az egyik alapító, 82 évesen még mindig a cég testületének tagja. Ugyan nem foglalkozik már a cég mindennapi teendőivel, az ötleteivel segít olyan termékek elkészítésében, amikkel a fotósok a kreatívitásukra tudnak összpontosítani. Az új helység, amibe 4 éve költözött a cég, már most túl kicsinek bizonyul.

Conny Dufgran, Profoto társalapítója © Annie Leibovitz

Értékelésre váró szűrő anyagminták.
Új tehetségek felvétele, kutatások és legjobb világítástechnikai eszközök kifejlesztése, ezekkel a tulajdonságokkal, biztos hogy a Profoto és a Profoto termékeket használó fotósok sok-sok sikeres év előtt állnak.
Forrás: Resource Magazine Online
Hozzászólás írása