{{Blog.cim}}

share

A Loupedeck több, mint kifejezetten képfeldolgozáshoz optimalizált billentyűzet, a forgatógombok és a közvetlen funkciók mellett számos személyre szabási lehetőséget is tartogat.

loupedeck+Képszerkesztésre optimalizált billentyűzetet már többen iskészítettek, a legegyszerűbbeknél a szokásos kiosztású billentyűkön pluszként aPhotoshop gyorsfunkciói is fel vannak tüntetve, de léteznek olyanok is,amelyeknek minden egyes billentyűje apró színes kijelzőt rejt, így közvetlenülmegjeleníthetők rajtuk az egyes funkciók ikonjai, akár többféle szoftverhez is.Ezek azonban nem szakadnak el a hagyományos gomboktól, miközben a képszerkesztőprogramokban számtalan analóg jellegű beállítási lehetőség van, amelyekhez egyforgatható kezelőszerv lenne az ideális. Furcsa is, hogy eddig nem születettmegoldás erre, amikor a videóvágáshoz már régóta és elég jó választékbankaphatók feladatorientált vezérlők, például  DaVinci control surface, Tangent, Eclispse,Avid Pro-tools. A felhasználói igényt az is mutatja, hogy a Youtube-on jónéhány remek barkácsmegoldás is található és az is, hogy sokan eredetilegzeneszerkesztéshez készített MIDI-vezérlőket használnak képszerkesztéshez,ugyanis azokon is számos forgatógomb és csúszka található. A Loupedeck fejlesztését2016-ben kezdte néhány finn fotós, akik megunták a MIDI kontrollerekkel és abütykölt szoftverekkel való harcot és valamilyen profi megoldást szerettekvolna találni a feladatra. Először egy közösségi finanszírozó kampánytindítottak, majd találtak befektetőt is, aki meglátta a fantáziát a termékben.Az első változat 2017 nyarán került a piacra eredetileg csak a legnépszerűbbképfeldolgozó programhoz, az Adobe Lightroomhoz. A felhasználók nagyon lelkesekvoltak, mert a forgatógombokkal sokkal precízebben, intuitívabban éshatékonyabban lehetett kezelni a fotókat, de sokan panaszkodtak az építésiminőségre, a kevés testre szabási lehetőségre és arra, hogy a Loupedeck csakLightroomban használható. Nos ezekre válaszul megérkezett a Loupedeck+, a másodikváltozat, és hozzá az új vezérlőszoftver, amely egyrészt már nem csak azAdobe-világ programjait támogatja, másrészt jó sok egyedi beállítási lehetőségetis tartogat.

loupedeck+

Loupedeck+

A kissé átszervezett kezelőszerveken és a sokkal jobbgombminőségen túl a legfontosabb újdonság, hogy a Loupedeck immár a AdobePremiere Pro, Photoshop, Skylum Aurora HDR és Capture One programokkal ishasználható, sőt 2019 márciusában megérkezett a Final Cut Pro és az Adobe Audition integráció is. A legfontosabb szoftver azonban továbbra is a Lightroom Classic,amelynek szinte minden egyes funkciója, csúszkája, presetje elérhető a vezérlősegítségével. A kurzorgombok segítségével a fotókat léptethetjük, a bal oldalinagy tárcsa lenyomásával majd forgatásával pedig a crop módot aktiválhatjuk ésforgathatjuk a kivágást, a felül lévő P gombokkal pedig az adott helyzetbenelérhető preseteket hívhatjuk elő, cropnál például az egyes oldalarányokat. Anagy tárcsa lenyomásával jóváhagyhatjuk a vágást. A Loupedeck és az egér nagyonjól egészíti ki egymást, pláne, hogy bal oldalt megtaláljuk az összes módosítógombot (Ctrl, Alt, Shift stb.), amelyek adott esetben az egér viselkedését ismegváltoztatják. 

loupedeck+

A gyári kiosztás is Lightroomhoz passzol a legjobban, az egyesforgatógombokkal azonnal elkezdhetjük az expozíció, a csúcsfények, az árnyékok,a színhőmérséklet és még sok más jellemző módosítását. Mindegyik forgatógombmegnyomható, ilyenkor az adott paraméter visszaáll a kiindulási értékére.Nagyon hatékony tud lenni a sorozatos képfeldolgozás úgy, hogy a fenti Pgombokkal csak előhívjuk a megfelelően előkészített presetet, majd csak afinomhangolással foglalkozunk, amire az érzékeny forgatógombok ideálisak. Különgomb van többek között a képek csillagozására, a visszavonásra, a képernyőmódváltására. Az igazi kényelem azonban akkor jön el, ha a gyakran használtfunkciókat vagy parancsokat elkezdjük ráprogramozni az erre szolgáló gombokraés a két szabadon lévő forgatógombra. Ha pedig még így is kevés lenne aforgatható kezelőszervek száma, akkor kihasználhatjuk a Loupedeck+ továbbiújdonságát, a Custom Mode-ot, amely önálló billentyűt és egy visszajelző LED-etis kapott. Itt a 11 darab dedikált forgatógombhoz adhatunk új funkciót és szintea Lightroom össze csúszkáját hardveres kezelőszervhez rendelhetjük. A baloldalt alul található Fn gomb újabb plusz funkciókat adhat szinte bármelyikkezelőszervhez. 

loupedeck+A fejlesztők sok apró okosságot beépítettek a szoftverbe,például ha valamelyik lokális eszközt nyitjuk meg, akkor a forgatógombokkalennek a saját csúszkáit állíthatjuk. A Loupedeck szoftver jelenlegi 2.5-ösváltozatában így hihetetlenül bőségesek a személyre szabási lehetőségek, amiazt is jelenti, hogy bár a dobozból kivéve egyből használatba is vehetjük azeszközt, az igazi kényelem akkor jön el, ha viszonylag sok próbálgatás ésállítgatás után pontosan a saját igényeinkhez programozunk mindent. Ettől nemkell megijedni, megéri megcsinálni, ugyanis a jól beállított eszköz hihetetlenül komfortossá tudjatenni a képfeldolgozást, különösen akkor ha nem csak tíz-húsz, hanem párszázvagy néhányezer képet kell feldolgoznunk sorozatban. A szoftverbentermészetesen minden programhoz külön-külön kell elvégeznünk a személyreszabást.

loupedeck+

Egyéb szoftverek

A Loupedeck+ nagy ígérete, hogy bővül a használhatóprogramok választéka. A Photoshop támogatása jól sikerült, de a Lightoométóleltérő képszerkesztési megoldások miatt kicsit más a Loupedeck működése is. Itt aforgatógomb lenyomásakor a funkciójának megfelelő korrekciós réteg jön létre,amelyen elkezdhetünk dolgozni, a kurzorgombokkal a rétegek között mozoghatunk,és ki-, illetve bekapcsolhatjuk őket, valamin plusz gombnyomás nélkül azátlátszóságukat is változtathatjuk a forgatógomb segítségével. A programozhatógombokhoz tetszőleges Photoshop-eszközöket rendelhetünk. Ennek ellenére egyfekete öves Photoshopper számára valószínűleg az eszközök és funkciókelőhívására továbbra is a hagyományos billentyűzet lesz a kényelmesebb, egyszerűenazért, mert a Lightroomnál jóval szélesebb funkcionalitású programban jóvalszerteágazóbbak a lehetőségek is. Az egyes beállítások módosításához azonbanitt is nagyon jól jönnek a forgatógombok, amelyekkel sokkal pontosabban állíthatóka csúszkák, mint az egérrel. Ahogy a Photoshop, úgy a Premiere Pro esetében isteljes körűen elérhetők a parancsok a testre szabásban, ráadásul a Premiere Proalapból is támogatja a már említett videós (és más) vezérlőket, így a Loupedeckintegrációval sincs probléma. Nem így a Capture One esetében, amellyel a Loupedeckfejlesztői nem rég kezdték el a munkát, így a tesztünk készítésekor elérhető 2.5-ösverziójú szoftver még csak bétaszinten támogatja a Capture One-t, annak is a 11.2-nél frissebb változatát. Így koránt sem használható minden eszköz,ráadásul az eltérő kezelési és színezési filozófia miatt alapból is kicsitmáshogy is működnek a korrekciók. Az alapvető tónuskorrekciók ugyanhasználhatók, de például nehézkes a színezés, nem megoldott a rétegek kezelése.A fejlesztés azonban folyamatos, amint megjelenik a teljes Capture Onetámogatást nyújtó programverzió, ismét elővesszük és leteszteljük aLoupedeck-et.

loupedeck+

loupedeck+

A szoftverkínálatot tekintve az a véleményem alakult ki,hogy a Loupedeck+ még mindig a Lightroomhoz használható a leghatékonyabban,hiszen ennek megfelelően készültek a feliratai is és itt a legjobb atestre szabhatóság is. Érdemes azonban figyelni arra, hogy a Loupedeck a Cloudalapú Lightroom CC-vel nem, csak a Lightroom Classic CC-vel használható. Felmerülhet az igény további szoftverekkel valókompatibilitásra, szóba jöhetne például a sokak által kedvelt NIKszoftvercsomag, vagy a már támogatott Skylum Aurora HDR egyik nagy konkurense,a Photomatix, vagy éppen a szintén sokak által kedvelt Topaz B&W. A fotósokközött népszerű képszerkesztő programok köre persze olyan bő, hogy nemvárhatjuk, hogy azonnal mindenhez legyen Loupedeck-támogatás. Lehet egyébként,hogy érdemes lenne egy nyitott szoftveres interfészt létrehozni a Loupedeck-hez,mert így a felhasználó közösség tagjai akár saját maguk is fejleszthetnénekkompatibilitási megoldásokat kedvenc képkezelőjükhöz, amelyeket meg isoszthatnának egymással.

UPDATE: Tesztünk publikálása után jelentette be a Loupedeck, hogy elkészültek az első Apple-kompatibilis fejlesztéssel, mégpedig a sokak által használt Final Cut Pro videóvágó szoftverhez. A videós vágók így elérhetik az összes alapvető fényelési és színezési eszközt a Loupedeck kontrolljairól, saját konfigurációkat hozhatnak létre, kényelmesen navigálhatnak a timeline-on is, valamint a program több, mint 400 funkciója közül rendelhetik a gyakran használtakat a kezelőszervekhez.
Az Adobe szoftverekkel dolgozók számára pluszként jelent meg az Audioton hangszerkesztő támogatása, amelyben szintén jól jön a sok analóg kontroll. Így a trackeken belüli navigálás gyorsabb, az egyes hangparaméterek módosítása pedig kényelmesebb lehet, nem is beszélve a gombokhoz rendelet funkciók gyors eléréséről.
Az új lehetőségekhez elegendő letölteni és telepíteni a Loupedeck szoftver új változatát. 

loupedeck+

Verdikt

A Loupedeck nagyot lépett előre a második verzióval, immárnyoma sincs az ügyetlen gomboknak és a minden korábbinál jobb testre szabhatóságnagyon sokat segít a képkorrekciós munka hatékonyabbá tételéhez. A vezérlő áranagyjából 75 000 forint, ami nem tekinthető soknak, különösen a videóskontrollerek akár tízszer magasabb áraihoz viszonyítva, vagy egy jobb gamerbillentyűzetéhez. Aki napi szinten foglalkozik képfeldolgozással, annak bővenmegérheti a beruházás, ugyanis segítségével nem csak kényelmesebb, hanemgyorsabb is lehet a munka, az idő pedig akár közvetlenül is forintosítható. Lightroomfelhasználóknak így fenntartások nélkül ajánlható, az egyre népszerűbb CaptureOne programmal dolgozók számára azonban lehet, hogy érdemes megvárni, míg ez aprogram is hivatalosan is támogatottá válik.

Akiknek ajánljuk
hivatásos fotósoknak
Lightroomot használó fotósoknak
retusőröknek
azoknak a hobbistáknak, akik szeretik a kényelmes munkát
akik gyorsítani akarnak a munkájukon
akik néha fotós, néha videós feladatokat végeznek

Akiknek mást ajánlunkhelyette
akik kizárólag videóvágáshoz keresnek kontrollert
akik csak ritkán szerkesztenek fotókat

Címkék:
A kért blogbejegyzés nem létezik, vagy időközben törölték.

Események

Események
Nikon Z6 III tesztnap a Tripontban - Perger Viki előadás

Nikon Z6 III tesztnap a Tripontban - Perger Viki előadás

xMatyi Tibor 10 hónapja 0 hozzászólás
Események
Fujifilm-nap a Tripontban - Összefoglaló

Fujifilm-nap a Tripontban - Összefoglaló

xSándor Anna több mint 1 éve 0 hozzászólás

Magazin

Inspiráció
Mesterségek Memoárja

Mesterségek Memoárja

Tripont több mint 1 éve 1 hozzászólás
Inspiráció
Nőnapi kérdezz-felelek fotósokkal – Borzi Vivien

Nőnapi kérdezz-felelek fotósokkal – Borzi Vivien

Tripont több mint 1 éve 0 hozzászólás