{{Blog.cim}}


Középoszlop
A középoszlop több érdekességet is rejt. Két részből áll, agömbbel egybeépített rövidebb rész önállóan is használható, így mehetünk leteljesen széthajtott lábakkal a talaj közelébe, és ha épp nincs szükségünk akihúzhatóságra, akkor akár otthon is hagyhatjuk a hosszabbítást. Aszétszereléshez teljesen félre kell billenteni a fejet és a gömb tetejébenelhelyezett imbusznyílású csavart kell meglazítanunk. A teljes hosszúságúközéposzlop alján kis kampó található, ahova súlyt, általában egy fotós táskátakaszthatunk az állvány stabilitásának növelésére. A kis kampóban egy furat istalálható, ide fűzhető be a standard Peak Design-féle Anchor Link kapocs,amelyekkel vállpántot rögzíthetünk az állványra. (A pánt másik végéhez tartozó AnchorLinket a középrészen található másik nyílásba fűzhetjük.)

Fej
Az állvány legérdekesebb része kétségkívül a fej. Bár többgyártó is készített már részben nyitott gömbfejeket, a Peak Desing kétszempontból is fordítva közelítette meg a kérdést. Egyrészt csavarva egyet azeredeti koncepción, a gömböt rögzítette a középoszlophoz és a befogószerkezetet épített a fejbe. Másrészt a gömb nagyobbik részét szabadon hagyta.A zseniális helyspóroló húzással a fej alsó része a gömbbel együtt betolható azállvány tetejébe. Ilyenkor olyan szorosan illeszkednek az alkatrészek egymáshozhogy nem is tudjuk billenteni a fejet, egy kicsit emelni kell a középoszlopon,hogy elkezdhetjük dönteni a kamerát. A kiálló és mindenbe beleakadó rögzítőcsavarokat teljesen száműzték, helyükre két okos megoldást építettek. A fejpalástján található recés gyűrűvel oldható és rögzíthető maga a gömb. Ateljesen oldott és teljesen meghúzott helyzetek között nagyjából 90-100 fokos az elfordulás, így egymozdulattal, könnyen nyitható és zárható. Használatára nagyon gyorsan ráállt akezem, sőt a szokásos rögzítőcsavarokénál nagyobb átmérőnek köszönhetően mégkönnyebb is megfelelően meghúzni, mint a hagyományos gömbfejeket. Különfrikciókontroll nincs, de a méretért cserébe ez feláldozható. Egyébként arecézett gyűrűvel elég finoman adagolható a szorítás mértéke, így elegendőéppen csak annyira kiengedni, hogy a kamerát kényelmesen húzósan állíthassukarrébb. Így a különálló frikciókontroll hiánya ellenére még egy közepes telévelis elég precízen lehet aprókat módosítani a képkivágáson.
Az apró talp kisebb vagy közepes kamerákhoz megfelel, dekicsit nehezebb felszereléshez érdemesebb egy szélesebb talpra vagy hosszabbsínre cserélni. A fej ezeket is befogadja, rendelkezik a kicsúszásgátlóhatárolócsavarokkal, amelyek természetesen el is távolíthatók, így egy hosszabbsínt is szabadon tologathatunk a fejben. A gyári cseretalp egy imbusz nyílásúcsavarral rögzíthető a kamerára, ami nem a legkényelmesebb. Jó lett volna egykihajtható fülű, vagy egy pénzdarabbbal is csavarható megoldás. Szerencséresemmi sem akadályozza, hogy saját cseretalpunkat használjuk a gyári helyett. Atalpat egy lenyomható, rugós szorító tartja a helyén, ami azért jó, mert nincsteljesen oldott állapota, amelyben úgy lehetne felejteni a fejet, kockáztatva akamera leesését. A rugós fül mindenképp fogja a talpat. Jó megoldás, hogy ennekellenére a kamera egyetlen mozdulattal a fejre pattintható, nem kell előttekézzel lenyomni a rugós gombot. A teljes rögzítéshez a recés gyűrű fölötti kiskart kell elfordítani körülbelül 90 fokkal, ami megszorítja a rugós kart ésbiztosítja véletlen lenyomás ellen.
Videósoknak éspanorámázóknak is!
A Travel Tripod feje nem rendelkezik csillapítással, különállítható frikciókontrollal és nincs külön oldható panoráma módja sem. Ezek afunkciók már nem fértek bele ebbe a méretbe. Van azonban megoldás, ha valakinekmégis ezekre van szüksége, de nem szeretne két külön állványt tartani. A PeakDesign szerencsére kínál olyan adaptert, amely a középoszlop helyéreilleszthető és amelyre bármilyen szabványos állványfej felszerelhető. Aközéposzlop helyére rögzíthető adapteren a hagyományos, cserélhető fejesállványokhoz hasonló kialakítású fogadófelület és 3/8 colos csavar található,plusz három rögzítő hernyócsavar. Így akár egy videós, akár egy panorámás, vagytetszőleges más fej is felszerelhető. Ez remek dolog, mert az egyébként neméppen olcsó állványunk így univerzálisan is használható lesz. A kis méretűutazóállványok kategóriájában egyébként csak ritkán jár ilyen fokú modularitás.
A fotós termékek sem jelenthetnek kivételt, ha a környezetmegóvásáról van szó. A Peak Design pedig nem csak mondja, hanem teszi is.Termékeiken, így a Travel Tripodon is ott szerepel két fontos logó, az 1% forthe Planet és a Climate Neutral. Az előbbi azt jelöli hogy a cég ellenőrzöttmódon a forgalma 1%-át nonprofit környezetvédelmi szervezeteknek adományozza,az utóbbi pedig azt, hogy a működése üvegházhatású gázok kibocsátásánakszempontjából semleges. A Climate Neutral szervezet által minősített vállalatokvállalják, hogy a szervezet megmérje és kielemezze a tevékenységükkel járókibocsátásukat szén-dioxid egyenértékben, majd azt is, hogy ezt a lehetőlegjobban redukálják, a maradékot pedig kreditek vásárlásával ellensúlyozzák. Akreditekből befolyó összeg pedig olyan projektekhez kerül, amelyek közvetlenülaz üvegházhatású gázok kibocsátáscsökkentésével vagy megkötésével foglalkoznak.
Tapasztalatok
Az állvány szinte minden eleméről sugárzik az átgondoltság -ez már az első kézbevételkor feltűnt. Az, hogy ilyen sokoldalú és ilyen kicsirecsukható állványt készítettek, rengeteg finom megoldásnak köszönhető. Ez pedigszó szerint is érthető, mert a Travel Tripod részei leginkább egy precízműszerészmunkára hasonlítanak. Minden pontosan és a megtervezett módonilleszkedik, az állványhoz kapott ötletes imbuszkulccsal pedig minden szereléselvégezhető. Ez a szerszám egyébként külön is megér egy misét, a széthajtható,2,5 és 4 mm-es imbusz (hex) csavarokhoz használható kulcs olyan akár az egészállvány, szép, precíz és jó kézbe venni. A tárolásához kapunk egy műanyag elemet,amivel az egyik lábra rögzíthetjük, de onnan könnyen kieshet, így sokkal jobb,ha a rajta található kis füllel felerősítjük valahova. Az apró alkatrészekreegyébként érdemes külön figyelni, mert a szerszám mellett a középoszlop kampójais kis méretű, így nehéz megtalálni a magas fűben. A használati komfort nagyonjó, talán csak a középoszlop vízszintes rögzítési lehetősége hiányzik apalettáról, de ezen funkció beépítése alighanem jelentős méretnövekedéssel jártvolna. Teljesen kihúzva egy átlag felnőtt számára szemmagasságba kerül akamera, ami kényelmes használatot biztosít.



A legnagyobb meglepetés akkor ért, amikor fotózni indultamés úgy terveztem, hogy a vállamon viszem az állványt. (Az állványhoz kapunk egymeglehetősen passzentos, de a szokásos Peak Design minőségben elkészítettcipzáras tokot és nem csak magán az állványon, hanem a tokon is találunkfelfogató pontokat az Anchor Link rendszerhez.) Az állvány azonban a legnagyobbmeglepetésemre befért a 13”-os Everyday Messenger táskámba felülre, a tokjávalegyütt, úgy hogy probléma nélkül be tudtam csukni a táskát. Magas objektívetpersze nem vittem magammal, az állvány alatt azonban kényelmesen elfért a vázamés három közepes objektívem. (Persze akár a táskán kívülre is rögzíthettemvolna, ha kell…)
Ez nagyon jó érzés, ugyanis ha mindig kéznél van az állvány,akkor az nagyon sok plusz lehetőséget és jó fotót jelenthet. Egy kompakt éskönnyű, ráadásul jól variálható állványt pedig sokkal szívesebben viszekmagammal, mint egy nagyobb és nehezebb darabot. Bár a karbon változat árameglehetősen borsos, (a teszt írásakor 237 000 forint körüli), az aluverzióra azonban egyáltalán nem mondható, hogy túl magasra lenne árazva. A cikkírásakor 138 000 forint körül rendelhető kivitel ára ugyan magasabbnémileg, mint a hasonló utazóállványoké, a különbség azonban egyáltalán nem drámai,a pénzünkért azonban nagyon sok pluszt kapunk.
Hozzászólás írása