A legutóbbi házi stúdiós bejelentkezésünk óta új fejlemény, hogy a vakuimat LED világításra cseréltem. Ennek okairól beszélek a videóban, bemutatva a LED előnyeit és hátrányait is. A bakikért és az audió minőségéért elnézést, lassan kiismerem az új setupot.
Világítás házi stúdióban: a régi vs. az új lámpák
Ahogyan korábban már említettem, 3 db Mikrosat Basic 320W-os stúdióvakut használtam, amit annak idején szettben vásároltam. Ez már kifutott termék, ha hasonlót választanál, akkor a Godox MS300 jó alternatíva lehet. A mostani felszerelés pedig 1 db Nanlite Forza 300B és 2 db Nanlite FS-300 LED lámpa.
Miért váltottam stúdióvakuról LED-re?
A házi stúdióm meglehetősen kicsi, és ezen a helyen a vakuk fénye túl erős volt. Szeretek tágabb rekesszel fotózni, és ehhez legtöbbször még a legkisebb villanás is sok volt. Emellett, ha nem voltak direktben egymásra fordítva a vakuk, sokszor nem villantották el egymást, így hiába volt három vakum, sokszor csak egyet tudtam használni.
Az állandó fényű lámpák előnyei
Azonnal látod a végeredményt, nem csupán az elkészült képen. A vakunál is van ugyan beállító fény, de az nem modellezi a villanás erejét.
A LED világítás videózáshoz is használható, a fenti videóhoz a két Nanlite FS-300-at használtam.
A LED-nél nem kell várni a feltöltődésre, mint a vakunál, így lehet készíteni akár sorozatfelvételeket is, ami gyerekfotózásnál nagy előny.
A ledeknek sok esetben változtatható a színhőmérsékletük is, ami szintén jól jöhet akár fotózáshoz, akár videózáshoz.
A LED világítás hátrányai
A vakuhoz viszonyítva lényegesen kisebb a teljesítmény még az erősebb fényű LED lámpák esetében is. Ha valaki kifejezetten szűk rekeszt és alacsony ISO-t szeretne használni és ez az egyetlen fényforrása, akkor kevés lehet. Kültéren, napsütésben derítéshez a LED megint csak kevés lesz, viszont például a kék órában tökéletes.
A LED lámpák nagyságrendekkel többe kerülnek, mint a vakuk.
A led nem fagyasztja meg a mozgást, így gyorsabb zársebességre lehet szükség dinamikus jelenetekhez.
A Nanlite Forza 300B-ről
A Nanlite márka talán kevésbé ismert, mint a Godox vagy a Jinbei. Bevallom, én is úgy találkoztam vele először, hogy ezt a lámpát megkaptuk tesztelésre. Azóta már sokkal több helyen találkoztam a Nanlite termékekkel, többek között az egyik nagy kedvencem, Lidsay Adler munkájában is.
Amit erről a konkrét modellről szerintem érdemes tudni:
0-100% között százalékonként állítható fényerő, azaz sokkal finomabban lehet változtatni, mint a korábbi vakuimat
Feltehetők rá a Bowens-bajonettes fényfényformálóim, illetve ernyőtartó is van rajta, így nem kellett ezeket lecserélni
100 Kelvinenként változtatható a színhőmérséklete 2700 és 6500K között
Vannak benne beépített fényeffektek: villanás, fényimpulzus, vakuvillanás, villám, tévéképernyő, gyertya/tűz, kiégő villanykörte, tűzijáték, robbanás, hegesztés
Viszonylag csendes, így egy videófelvételnél sem zavar be, illetve teljesen csendesre is beállítható (utóbbi esetben azért túlmelegedhet)
Viszonylag kompakt a mérete, bár számomra azért nagyobb, mint amit könnyen szállíthatónak gondolok
Gyorsan üzembehelyezhető és teljesen intuitív a használata, nem kellett útmutatót nézegetnem hozzá (vakunál több dologra kell figyelni, ismeretlen rendszereknél probléma lehet összelőni: van-e megfelelő kioldó, jól vannak-e beállítva a csatornák stb.)
Hálózatról és akkuról egyaránt üzemeltethető, így terepre is bátran ki lehet vinni. (Az akksi nincs benne az alapcsomagban.)
Vezeték nélküli vezérlésre is van lehetőség, ami jól jöhet, ha nincs segítőd és mondjuk a földön fekszel.
Ha szeretnéd megnézni használat közben, akkor EZT és EZT a videót ajánlom hozzá.
Neked mi lesz a következő beszerzésed, vaku vagy LED?