{{Blog.cim}}

share

Március 16-án indult afrikai útjára négy magyar kutató, hogy Angolában a világ legnépesebb ragadozómadár gyülekezőhelyén műholdas jeladókkal szereljenek fel 50 kék vércsét.

A kalandregénybe illő vállalkozást a National Geographic Magazin fotósa és természetfilmesek kísérik.

 

Dr. Palatitz Péter a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület projektvezetője így nyilatkozott az útról: 
„Négy fős magyar kutatócsoporttal  indulunk Angolába, hogy a National Geographic megbízásából fotóriportban mutassuk be, amint tavaszi vonulása előtt közel egymillió kék vércse éjszakázik együtt. A világ legnagyobb ragadozómadár telelőhelyét 2019-ben fedeztük fel az évtizedekig polgárháború sújtotta afrikai országban úgy, hogy Magyarországon műholdas jeladóval felszerelt fokozottan védett kék vércsék jeleit követtük a több ezer kilométeres téli vándorlásuk során. A Földön egyedülálló jelenséget tártunk fel, ezért szeretnénk egy 360 fokos videofelvételen és egy útifilmben is mindenki számára megmutatni ezt a csodát!”   

A projekt a kék vércsék kutatását és védelmét szolgálja, mert a nyilvánosság bevonásával elérhető, hogy a helyi lakosság ne vadássza tovább tömegesen a máshol védett vércséket, hanem turistalátványosságként hozzon bevételt számukra.   

Háttérinformációk

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület mintegy 20 évvel ezelőtt hozta létre Kékvércse-védelmi Munkacsoportját. A hazánkban fokozottan védett 500.000 Ft eszmei értékű kék vércse állománya akkor a mélyponton volt, alig érte el a 600 példányt. Az évekig tartó védelmi munkák megkétszerezték az állományt, mára közel 1300 pár költ Magyarországon. Az Európai Unió LiFE Nature alapja támogatta az évtizedeken átívelő munkát, a projektek keretében kutatási céllal 2009 és 2018 között 28 kék vércsére szereltek fel miniatűr, 5 grammos műholdas jeladót.

Az Afrikában telelő jeladós madarak adatait elemezve bukkantak rá egy helyre Angolában, ahol szinte minden jelölt egyed megfordult. Mi a különleges ebben a helyben Angola közepén, amit a telelés során a teljes Kalahári-medencét keresztül-kasul bejáró vércsék mind meglátogattak?

A választ 2019-ben kaptuk meg, amikor Dr. Palatitz Péter, Borbáth Péter, Fehérvári Péter és Novák László először felkeresték az angolai Huambo tartományt. Feltárták a világ talán legnépesebb ragadozómadár-éjszakázóhelyét, ahol a becslések szerint több százezer, akár egymillió példány kék vércse éjszakázik.

Az egyedülálló természeti jelenség azonban a helyi lakosság figyelmét is magára vonta. Az évtizedek óta tartó polgárháború során a több millió taposóakna a háziállatok jelentős részét elpusztította. A napjainkban már ismét békés és demokratikus Angolában ennek következtében még mindig sokan fogyasztanak vadállatokat. Az ott is védett kék vércsékből például az Orbis Angola természetvédelmi szervezet adatai alapján akár évente tízezer példány is piacra kerül. A kutatók a most induló expedíció során a helyi természetvédelmi intézményrendszer bevonásával igyekeznek változtatni a helyzeten. 

Az expedíció magyar tagjai: Borbáth Péter / Fehérvári Péter Dr. / Lehel Olivér / Novák László / Palatitz Péter / Dr.Pálfi Szabolcs / Solt Szabolcs / Stiller Ákos 


Az expedíció eszközeit  - többek között - a Tripont és a Peak Design Magyarország biztosította.

 

1. kép: Stiller Ákos átveszi Tripontos kollégánktól az expedícióra felajánlott Peak Design Travel Backpack 45L (zsálya) táskát. 2. kép: Stiller Ákos felszerelése

 

Forrás: A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közleménye. A cikkben szereplő helyszíni fotók Novák László képei.
Címkék:
A kért blogbejegyzés nem létezik, vagy időközben törölték.

Események

Események
Nikon Z6 III tesztnap a Tripontban - Perger Viki előadás

Nikon Z6 III tesztnap a Tripontban - Perger Viki előadás

xMatyi Tibor 10 hónapja 0 hozzászólás
Események
Fujifilm-nap a Tripontban - Összefoglaló

Fujifilm-nap a Tripontban - Összefoglaló

xSándor Anna több mint 1 éve 0 hozzászólás

Magazin

Inspiráció
Mesterségek Memoárja

Mesterségek Memoárja

Tripont több mint 1 éve 1 hozzászólás
Inspiráció
Nőnapi kérdezz-felelek fotósokkal – Borzi Vivien

Nőnapi kérdezz-felelek fotósokkal – Borzi Vivien

Tripont több mint 1 éve 0 hozzászólás