{{Blog.cim}}

share


A BEAUTYDISH

A beauty dish, ahogy azt a neve el is árulja, elsősorbanbeauty portrék elkészítéséhez szokták használni, mivel kontrasztos, de lágyfénnyel rendelkezik és kiemeli a bőr és az arc részleteit. Egy nagyon jóválasztás szűk portrék esetében és a legtöbbször használt fényformáló a divatés smink fotózásnál.

Két féle beauty dish létezik. Az egyik fajta ezüst (a fentiképen is ezt használtuk), a másik pedig fehér belsővel rendelkezik. Az ezüstegy kicsivel keményebb fényt ad, míg a fehér lágyabbat (ízlések és pofonok,hogy ki melyiket válassza).

Emellett méretbeli különbségek is vannak, melyekből aklasszikusak a 40cm, 56cm és 70cm átmérőjűek. Minél nagyobb méretű, annálnagyobb a fényforrás és annál lágyabbak az árnyékok. A fenti képen egy 56cm-eslátható, amit elég sok féle módon fel tudok használni a portré fotózásaimon ésnem kell egy 70cm-es beauty dish-t cipelnem magammal.

A működési elve nagyon egyszerű. Általában fémből készül ésformájában egy nagy tálra hasonlít. A belsejében egy kis átmérőjű korong van,ami visszaveri a fényt a nagy tál részre és onnan pedig a modellre, így nem kapközvetlen fényt, de gyönyörű fényfolt lesz látható a szemében.

Szoktak még adni fehér diffúzort a beaty dish-ek mellé,amivel még jobban puhíthatjuk, lágyíthatjuk a fényt.

Méhsejtrácsot is rakhatunk a beauty dish-re, amivel sokkaljobban koncentrálhatjuk a fényt (ha pl. a hátteret nem akarjuk, hogymegvilágítsa).

Léteznek még összecsukható beauty dish-ek, amik igazán sokhelyre beférnek, ezért könnyen hordozhatóak. Általábna nem nyolcszögletű, hanemkerek a kialakításuk, ezért a fényük kicsit eltérő lehet, de ez attól is függ,hogy hogyan használjuk őket.


REFLEKTOR

A klasszikus reflektor sokszor egy stúdió vakuval párbankapható és elég alapszintű fényformáló a többivel összehasonlítva.

Sokféle mélységű, átmérőjű létezik, attól függően, hogymennyire akarjuk szétszórni a fényt. Közvetlen, kemény fényt produkál, ezért ishasonlítható leginkább a napéhoz.

A modellünk arcán látható, hogy igen kontrasztos fénytprodukál, elég éles árnyékokkal karöltve (ha lágy hatású portréra utazol, akkorez nem igazán neked lett tervezve).

A nagy előnye ennek a fényformálónak az az átmérője, amielég kicsit ahhoz, hogy játszadozni lehessen az árnyékokkal. Ezen kívülráirányítható a falra és így a falat használhatjuk úgy, mint egy óriásireflektor.

Ugyanúgy, mint a beauty dish-nél, méhsejtrácsok ehhez iskaphatóak, hogy koncentráltabb fényt sajtolhassunk ki belőle. A fent találhatójobb oldali képen egy ilyen rács volt használva.


ERNYŐK

Az ernyők esetében kellően sok a lehetőség, hogyösszezavarja a beavatatlant.

Kezdjük az én kedvencemmel a diffúzorral felszerelt ezüsternyővel, más nevén Brolly Box-al!

Az ezüst és fehér ernyő keveréke, ahol az ezüst felületűernyő jó erős kontrasztú, relatív kemény fényt képez és a diffúzor anyag pediglágyítja azt. Az így kapott fény kontrasztos, de ugyanakkor lágy. A hatalmaselőnye neki, hogy nagyon hamar felállítható és összecsukva relatív kis helyenelfér.

75cm átmérőtől egészen 180cm-ig terjednek, te döntöd elmilyen típusú fényt szeretnél. Jómagam egy 95cm átmérőjűt használok, mert ezzelnem szedem le a vakolatot a mennyezetről a stúdióban. A 180cm-es ernyők nagyonjók teljes alakos fotókhoz, de egy kellően nagy stúdióra is van szükség.

Az ezüst belsős ernyő keményebb és kontrasztosabb fényt ad amodellnek, ami előnyös lehet mondjuk akkor, ha sötét háttér előtt fotózzuk őt,ahol a fény szétszóródna. Különböző méretekben kapható a céltól függően.

A fehér ernyőt közvetlen a vaku elé rakjuk és a modellirányába keresztül lövünk rajta, ami ennek eredményeként lágyítja a fényt.Nagyon lágy és nagyon szétszórt fényt produkál, elég kevés az amitváltoztathatunk rajta (és valószínűleg az egész stúdiót is be fogjavilágítani).

Egy nagyon jó ernyő abban az esetben, ha egy vakuthasználunk és természetesebb hatású lágy fényt szeretnénk.


A KÖRVAKU

A körvaku egy speciális kis eszköz, amit legtöbbször adivat, illetve smink fotózásnál használnak. A fényképezőgép köré helyezvekörkörös fényt képez és ezzel szinte teljesen árnyék mentes fotót kapunk.Gyönyörű szép tükörképet ad a modell szemének, viszont árnyékok hiánya miattlaposnak tűnhet a fotó.

Gyakran használják az árnyékok kitöltése céljából másfényforrások mellett.


A SOFTBOX

A softbox egy klasszikus, gyakran megtalálható egystúdiófotós arzenáljában. Sokféle méretű és formájú létezik, négyzet,téglatest, nyolcszöglet alakú, stb.

Lágy közvetlen fényforrás, ami eléggé szétszórja a fényt.Belseje általában ezüst, hogy erősebb fényt tudjon produkálni.

Kialakítása végett minél nagyobb, annál jobban lágyítja afényt. Lehet kapni hozzá rácsot is, ami ugyanazt a szerepet tölti be, mint azelőző fényformálóknál.

Én személy szerint egy 90cm átmérőjű négyzet alakúsoftbox-ot használok, mert úgy gondolom, hogy méretéhez képest jól elosztja afényt még távolabbról készült portrék esetében is.


A STRIPBOX

A stripbox egy hosszúkás téglalap alakú softbox. A fényt egyvékony, hosszú területre koncentrálja, ezzel kevésbé sötét árnyékokatprodukálva, mint a softbox.

Befejezésül meg szeretném említeni, hogy nincs rosszfényformáló. Mindegyik más és más feladatot lát el attól függően, hogy nekedmire van szükséged.

Figyelembe kell vennünk a modell és vaku közötti távolságotis. Minél közelebb van a fény hozzá, annál lágyabb fényt kapunk, fordítva pedigkeményebbet.

Ahhoz, hogy jobban megértsd a fények működését, ajánljuk aStrobox oldalát, ahol diagramokkal illusztrálva láthatjuk, hogy minek milyen azeredménye.

Most, hogy már mindent tudsz a fényformálókról, ne felejtsdel élvezni a folyamatot. Szórakozz és légy kreatív!

A SZERZŐRŐL

Felix Barjou Franciaországban tartózkodó reklám, portré ésesküvőfotós. A blogját itt találod.Követni pedig itt tudod: Facebook,Twitter, Youtube és Instagram.

Címkék:
A kért blogbejegyzés nem létezik, vagy időközben törölték.

Események

Események
Nikon Z6 III tesztnap a Tripontban - Perger Viki előadás

Nikon Z6 III tesztnap a Tripontban - Perger Viki előadás

xMatyi Tibor 10 hónapja 0 hozzászólás
Események
Fujifilm-nap a Tripontban - Összefoglaló

Fujifilm-nap a Tripontban - Összefoglaló

xSándor Anna több mint 1 éve 0 hozzászólás

Magazin

Inspiráció
Mesterségek Memoárja

Mesterségek Memoárja

Tripont több mint 1 éve 1 hozzászólás
Inspiráció
Nőnapi kérdezz-felelek fotósokkal – Borzi Vivien

Nőnapi kérdezz-felelek fotósokkal – Borzi Vivien

Tripont több mint 1 éve 0 hozzászólás