{{Blog.cim}}
Milyen kamerára vanszüksége a vloggereknek, a tartalomgyártóknak vagy a hobbi videósoknak?Összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat és a legjobb kamerákat!
Aki szinte csak videózni szeretne a kamerájával, az teljesenmás szempontok szerint választ, mint a fotósok, így itt az ideje, hogyközelebbről is megvizsgáljuk a gyártók vloggerbarát kameráit. De mitől is leszjó egy ilyen kamera?
DJI Pocket 2
Egyáltalán nem hasonlít semmilyen klasszikus fényképezőgépreés videókamerára és valójában ez a legfőbb előnye! Minden hasonló megoldásnálkisebb és könnyebb, bármikor zsebre tehető és beépített gimbalrendszerénekköszönhetően nem csak kiszűri a zavaró rezgéseket, hanem lehetőséget adkülönleges effektekre és szokatlan kameramozgásokra is. Az ActiveTrack funkciónem csak az AF-mezővel, hanem a teljes kamera elforgatásával is képes követi atémát. Videóban 4K/60p rögzítést kapunk, akár HDR-ban is, a mikrofoniránykarakterisztikája változtatható, így akár a kamera előtt, akár mögöttebeszélnek, megfelelő lesz a hang. Az apró képszenzor azonban kevés fényben nemad olyan jó minőséget, mint más kamerák, a kicsinyke képernyő pedig nem mindiglátható jól. A kategóriájában azonban remekül teljesít.
Azoknak ajánljuk, akika lehető legkisebb és legegyszerűbb megoldást keresik, amely egy gombnyomásrateszi a dolgát.
Azoknak mást ajánlunk,akik sokat dolgoznak kevés fényben, több látószöget is kipróbálnának ésszeretik néha a saját kezükbe venni az irányítást.
Nikon Z30
A Nikon új Z-rendszerében a kifejezetten vloggereknekajánlott modell a Z30, amely APS-C szenzorméretének köszönhetően kevés fénybenis remek képminőséget ad. Egy nagyobb fényerejű objektívvel immár látványosháttérelválasztás jöhet létre a mélységélesség segítségével. Szenzorja nemstabilizált, de remek 16-50 mm-es kitobjektívje igen, és ott az opcionálisdigitális megoldás is – természetesen némi látószögvesztés árán. A hátoldaliképernyő teljesen kihajtható és forgatható, de az azonos oldalon lévőcsatlakozók ilyenkor útba lehetnek. A 4K/30p videó a szenzor teljes szélességévelkészül, így nem csak kihasználja a rendelkezésre álló látószöget, de remek aminősége is. A követő autofókusz a vlogos szituációkban kifogástalanul teszi adolgát, van flat színprofil utómunkázáshoz és mikrofonbemenet is. Érdemesfigyelembe venni azonban, hogy a Z rendszerhez nincs még bőséges APS-Cszenzoros objektívválaszték, bár folyamatos a bővülés.
Azoknak ajánljuk,akiknek fontos a remek kezelhetőség és a nagyon jó a 4K képminőség, különösengyengébb fényben.
Azoknak mást ajánlunk,akik jól körbeépíthető univerzális videós eszközt keresnek, vagy nagyobb objektívparkotépítenének fel.
Sony ZV-E10
A Sony dedikált vloggerkamerája a ZV-E10, amely 4K/24p-igvágásmentes, 4K/30p-nél azonban már croppolt videókat képes rögzíteni. APS-Cszenzorja révén remek képminőség várható tőle tetszőleges fényviszonyok között,az arc- és témakövető AF pedig az egyik legjobb az iparágban. A háromkapszulásmikrofonhoz a gyári csomagban jár a szőrős szélfogó. A mikrofonbemenet mellettfülhallgató kimenetet is találunk, de sajnos pont a forgatható képernyőkihajtási oldalán. Van piros kontrollfény a felvétel alatt és számtalanszínprofilt és log-rögzítési lehetőséget kapunk. Szenzorstabilizálás nincs, dea 16-50 mm-es kitobjektívben ott az optikai OSS rendszer, amely akár együtt ishasználható a digitális megoldással. Jópofa a Product Showcase funkció,amelynél az AF a felvétel alatt előnyben részesíti a közeli motívumokat, így haterméket mutatunk a kamerának, azonnal ráfókuszál. A Sony rendszerhez nemrégérkezett három ultranagylátó objektív is, érdemes szemügyre venni ezeket is a ZV-E10mellé!
Azoknak ajánljuk,akiknek fontos a jó képminőség, az ütőképes autofókusz és a szintevégeláthatatlan objektívkínálat.
Azoknak mást ajánlunk,akik kisméretű megoldást keresnek vagy a fotózás is fontos a számukra.
Fujifilm X-S10
Ennek az eszköznek az a legfontosabb tulajdonsága, hogyhasonlóan jól teljesít fotós és videós felhasználásokban is. A 26 megapixelesAPS-C méretű képszenzor kiváló képminőséget ad állóképnél és 4K/30p videónál, abeépített szenzormozgatásos stabilizátor pedig szuperhatékonyan lép fel akézremegés ellen, bármilyen objektívet teszünk is a gépre. Ez igény szerintkiegészíthető az elektronikus megoldással. F-log módját utómunkáraoptimalizálták, a HDMI kimeneten keresztül pedig nem csak 8, hanem 10 bitesvideójel is hozzáférhető. Mikrofonbemenet van, a fülhallgató kimenet adapterrel,az USB-C aljzaton keresztül érhető el. A kihajtható és forgatható képernyőzsanérja a csatlakozók oldalán található. A full-HD felbontásban elérhető 240kép/s már látványos lassításokat is lehetővé tesz. Az X-rendszerobjektívellátottsága kitűnő.
Azoknak ajánljuk, akikegyszerre szeretnének remek 4K videót és 26 megapixeles fotókat készíteni ésjól bővíthető rendszerben gondolkoznak.
Azoknak mást ajánlunk,akiknek nem fontos a fotózás és valójában kisebb méretű vagy olcsóbb megoldástkeresnek.
OM System OM-5
Az Olympus-utód OM System a felső kategóriás E-M1 Mark IIItudását hozta le a középszegmensbe és egy nagyon ütőképes, de kicsi és könnyűkamerát készített, amely fotózásra és videózásra egyaránt jó választás. Aziparág egyik legjobb szenzormozgatásos stabilizátora minden objektívvelhatékonyan szűri a kézremegést. A teljes szenzorszélességű DCI vagy UDH 4Kfelvételek 30p-vel készülhetnek és nincs 29 perces felvételi határ sem.Mikrofonbemenet van (a képernyő zsanérjának az oldalán), fülhallgató kimenetnincs. Utómunkázáshoz az OM-Log400 profil választható, számítógépesstreameléshez pedig egyszerűen használható USB-webkamera üzemmód isrendelkezésre áll. A 4/3-os szenzor köré épülő rendszer ideális kompromisszumlehet a felszerelés mérete és képminősége között.
Azoknak ajánljuk, akikkicsi és könnyű 4K rendszert szeretnének, amely fotózni is jó lesz és remek azobjektívellátottsága is.
Azoknak mást ajánlunk,akik kevés fényben is maximális képminőségre vágynak vagy kevésbé számít nekika felszerelés mérete és tömege.
Canon EOS R10
A Canon új R-rendszeréből az R10 ajánlható vloggereknek,tartalomgyártóknak. A teljes szenzorszélességű 4K/30p mellett crop módú 4K/60pis elérhető, és 8 mellett akár 10 bites HDR PQ felvétel is készíthető. Ez HDRmegjelenítés mellett utómunkázásra is használható. A képernyő kihajtható ésforgatható, mikrofonbemenet van, fülhallgató kimenet nincs. Szenzormozgatásoshelyett a kit objektívbe épített lencsemozgatásos stabilizátor jár, amelydigitális megoldással egészíthető ki, természetesen némi látószögvesztés árán. Agyorsan fejlődő R-rendszerben más RF-bajonettes kamerák mellé is jó választás, kiegészítő,videós modellként, de még közel sem áll rendelkezésre minden szükséges objektívaz APS-C szenzorméretre.
Azoknak ajánljuk, akiknem szigorúan vlogolós, hanem általános videós-fotós-vlogolós-tartalomgyártósfelhasználásra keresnek univerzális eszközt.
Azoknak mást ajánlunk,akik kifejezetten vlogolásra keresnek kamerát és szeretik a kicsi és könnyűmegoldásokat, vagy nagyobb rendszert építenének.
Canon EOS M50 Mark II
A Canon EF-M bajonettes kamerái kis méretben hoznak APS-Cszenzorméretet és sokrétű fotós-videós szolgáltatásokat. A fotózásra is kiválókamerát full-HD felbontásig ajánljuk videózásra, mert van ugyan 4K/24p videó,de csak erős vágással, ami jelentős látószögveszteséggel jár, és ilyenkor az autofókuszsem az igazi. Full-HD-ben azonban remek videóminőséget és követő fókusztkapunk. Mikrofonbemenet van, fülhallgató kimenet nincs, a képernyő kihajthatóés bármilyen irányba forgatható. Bár a Canon immár az RF-bajonetteskamerasorozatában kínálja az APS-C szenzoros modelljeit, az EF-M vázak ésobjektívek továbbra is elérhetők, habár újdonságokra már nem igazán érdemesszámítani.
Azoknak ajánljuk, akikkedvező áron keresnek cserélhető objektíves kamerát, kihasználandó az APS-Cszenzorméret előnyeit és fotózni is szeretnek.
Azoknak mást ajánlunk,akik csak vlogolásra keresnek kamerát és szeretnének nagyobb, távlatilag is jólfejleszthető rendszert felépíteni.
Videós nagyágyúk
Aki nem csak vlogoláshoz, hanem profi tartalomgyártáshozkeres eszközt, az mindegyik gyártónál megtalálja azokat a kamerákat, amelykifejezetten erre a célra fejlesztettek, akár 8K felbontással is. Ezekértazonban már mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk. A Canon EOS R6 vagy a Sony a7SIII kifogástalan 4K munkaeszköz lehet, ha pedig 8K-ra ugrunk, akkor a Sony A1, aNikon Z9 vagy a friss Fujifilm X-H2 mind kitűnő megoldások. Itt többek köztnyers videót, széles határok között megválasztható tömörítési opciókat és profivideós kijelzéseket kapunk. Mindennapi egyszemélyes vlogolásra azonbantökéletesen megfelel egy jóval kisebb és könnyebb kamera is!
Hozzászólás írása